Co zabrać na wyprawę motocyklową w góry? Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w Twojej torbie!

Krok po kroku

Rześkie powietrze, malownicze krajobrazy i ciekawe trasy niewątpliwie zachęcają do wypraw motocyklowych w góry. Do takiego wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Dzięki temu podróż będzie bezpieczna i w pełni satysfakcjonująca. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Zadbaj o stan techniczny swojego motocykla

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym motocyklistą, czy też jeździsz od niedawna, zadbaj o umiejętność prowadzenia motocykla na krętych górskich drogach. Trudne trasy wymagają nie tylko pewności siebie, ale również odpowiedniego przygotowania fizycznego.

Przed wyruszeniem w trasę, koniecznie sprawdź stan techniczny swojej maszyny. Posiadanie stworzonego do podróży turystyka bądź turystycznego enduro nie zwalnia Cię z tego obowiązku!

Skontroluj hamulce, stan ogumienia i ciśnienie w kołach. Pamiętaj, że w górach odpowiednia przyczepność opon jest szczególnie istotna. Sprawdź poziom oleju oraz ilość płynu hamulcowego i chłodniczego. W razie potrzeby warto skontaktować się z serwisem i powierzyć kontrolę wykwalifikowanemu mechanikowi.

Co zabrać na wyprawę w góry – zacznij od planowania

Nawet jeśli preferujesz wyprawy w nieznane, warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie przewidywanej trasy. Wybierz drogę odpowiadającą Twoim umiejętnościom i doświadczeniu. Oczywiście bezpieczeństwo i atrakcyjność okolicy nie są tutaj bez znaczenia. Pamiętaj jednak, że górskie drogi bywają wąskie, kręte i strome. Sprawdź przewidywaną pogodę i zaplanuj postoje. Pamiętaj, że na Twojej trasie muszą znaleźć się również stacje benzynowe.

 

Jeśli Twoja górska wyprawa potrwa kilka dni, przygotuj motocykl na zabranie większego bagażu. Możesz w tym celu wykorzystać torby motocyklowe, sakwy czy kufry. Bagaż powinien być ułożony symetrycznie, a następnie stabilnie przymocowany. W żadnym wypadku nie powinien przeszkadzać lub ograniczać ruchów.

Co zabrać na wyjazd motocyklowy – nie zapomnij o narzędziach

Podstawowy zestaw naprawczy jest niezbędny nie tylko podczas wypraw w góry. Wyobraź sobie brak zasięgu, a co za tym idzie – brak możliwości wezwania pomocy drogowej. Kilkugodzinne czekanie na pomoc również nie jest przyjemną perspektywą. Jak to mówią: Przezorny zawsze ubezpieczony.

Twój podręczny zestaw narzędzi musi zawierać wszystkie klucze niezbędne do demontażu kół, regulacji dźwigni czy demontażu gaźnika. Przydatne okażą się śrubokręty i łyżki do zdejmowania opon. Ponadto warto mieć ze sobą taśmę izolacyjną, trytytki czy zestaw opasek ślimakowych.

Co spakować na wyprawę motocyklową w góry?

Temat przygotowań do wyprawy w góry wydaje się rozległy? Co zabrać na wyprawę motocyklową podpowiadają specjaliści z Dobrych Sklepów Motocyklowych. Wśród najpotrzebniejszych akcesoriów znalazły się m.in.:

 • nawigacja GPS i zapasowe baterie,
 • mapa w wersji papierowej,
 • telefon komórkowy w wodoodpornym etui,
 • apteczka, koc termiczny oraz podstawowe leki,
 • interkom (zwłaszcza jeśli podróżujesz w grupie),
 • zatyczki do uszu,
 • tankbag (idealny do przechowywania rzeczy podręcznych np. telefonu i dokumentów),
 • powerbank,
 • latarka czołówka,
 • ściereczki z mikrofibry (uratują zabrudzony wizjer),
 • lina holownicza.

Zadbaj o odpowiedni ubiór

Pogoda w górach bywa kapryśna, więc warto zabezpieczyć się przed nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup bielizny termoaktywnej. W chłodne dni zatrzyma ciepło i zabezpieczy organizm przed wychłodzeniem, a w czasie upałów – zapobiegnie przegrzaniu. Na podróż w góry sprawdzi się odzież motocyklowa wykonana z tekstyliów. Jest lekka, wygodna oraz dobrze zabezpiecza przed deszczem i wiatrem.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.