Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Krok po kroku

Powstanie zarysowań na szybach samochodowych może być niebezpieczne. W słoneczne dni drobne uszkodzenia mogą pogarszać widoczność i dekoncentrować kierowcę. Poza tym są po prostu nieestetyczne i psują wizerunek auta. Na szczęście rysy na szybie przedniej można usunąć. Poznaj domowe i profesjonalne metody na pozbycie się zarysowań!

Jak powstają rysy na szybie samochodowej?

Źródła powstawania drobnych rysek na szybie można podzielić na dwie kategorie:

 • zaniedbania kierowcy;
 • czynniki niezwiązane z działaniami kierowcy.

Do pierwszej kategorii można zaliczyć:

 • używanie wycieraczek bez płynu do spryskiwaczy;
 • wycieranie szyby przedniej zużytymi wycieraczkami;
 • mycie szyby samochodowej szczotką na myjni bądź stacji benzynowej.

Czasami kierowca w pośpiechu wykonuje pewne czynności i szkodzi swojemu autu nieświadomie. Do takich działań można zaliczyć właśnie wykorzystywanie szorstkich szczotek i myjek do szyby czołowej. Na pierwszy rzut oka takie czynności nie powinny przynosić kłopotów. Jednak wewnątrz tych akcesoriów znajduje się mnóstwo piasku i drobnych zanieczyszczeń, które mogą porysować zarówno lakier samochodu, jak i szyby.

To jeszcze nie wszystko, bo polerowanie szyb samochodowych może być potrzebne na skutek nieoczekiwanych zdarzeń:

 • parkowanie auta pod drzewami;
 • uderzenia kamyków i twardych przedmiotów w trakcie jazdy;
 • czynniki atmosferyczne, takie jak grad lub wiatr niosący pył.

Sposoby zapobiegania rysom na szybach?

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rysom na szybach jest umiejętne mycie pojazdu. Ma to ogromne znaczenie dla ich kondycji. Po pierwsze miej świadomość szkodliwego działania drobinek piasku i kurzu, który osadza się na piórach wycieraczek i na szybie. Zanim przetrzesz jej powierzchnię, po prostu podnieś ramię wycieraczki i usuń zabrudzenia.

Po drugie nigdy nie stosuj wycieraczek „na sucho”. Z jednej strony szkodzi to powierzchni szyby czołowej i może ją porysować. Z drugiej natomiast bardzo szybko doprowadza same pióra do gorszego stanu.

Trzeci sposób na zapobieganie rysom na szybach jest odpowiedzialne parkowanie pojazdu. Wiemy doskonale, że nie każdy ma dostęp do garażu czy zadaszenia. Można jednak planować miejsca, w których zostawiasz auto. Najlepiej unikać parkowania pod drzewami, z których mogą spadać gałęzie i rysować samochód.

Domowe sposoby na polerowanie szyb samochodowych

Przejdźmy teraz do sedna, czyli pomysłów na polerowanie szyb samochodowych domowymi metodami. Samodzielne pozbywanie się rys może być skuteczne, ale tylko pod dwoma warunkami – starannego wykonania i niewielkiej głębokości rysy na szybie. Jedną z najlepszych metod jest zastosowanie pasty polerskiej do szyb i dołączonego do niej filcu o drobnej gradacji. Jak wykonać takie polerowanie szyb samochodowych?

 1. Dokładnie umyj całą powierzchnię szyby i wysusz ją, by nie pozostały na niej nawet drobne zabrudzenia.
 2. Wymieszaj lub potrząśnij pastę polerską, by doprowadzić ją do jednolitej konsystencji i nałóż niewielką ilość na filc.
 3. Okrężnymi ruchami i z niewielkim naciskiem rozprowadzaj pastę po powierzchni szyby.
 4. Gdy zauważysz wysychanie pasty, delikatnie spryskaj jej pozostałości wodą i kontynuuj polerowanie.
 5. Po zakończeniu polerowania umyj szybę ponownie i wysusz ją, by ocenić jakość pracy.
 6. W razie konieczności powtórz operację.

Zastosowanie pasty polerskiej do szyb i filcu jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na polerowanie szyb samochodowych. Nie jest jednak jedynym, bo równie dobrze sprawdza się tu:

 • biała pasta do zębów bez drobinek;
 • pasta z sody oczyszczonej.

Procedura polerowania jest podobna jak w przypadku pasty polerskiej.

Polerowanie szyb samochodowych profesjonalnymi metodami

Najlepsze rezultaty przynosi profesjonalne usuwanie rys na szybach samochodowych. Specjaliści w tej dziedzinie stosują maszyny polerskie i dedykowane preparaty chemiczne, by skutecznie wypolerować całą powierzchnię. Co więcej, metody te stosuje się również przy mocno porysowanych elementach. Czasem lepiej powierzyć swoje auto specjaliście, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w polerowaniu.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.