Bicie przy hamowaniu z dużej prędkości – jakie ma przyczyny?

Bicie przy hamowaniu z dużej prędkości

Krok po kroku

Każdy kierowca oczekuje szybkiego zatrzymania się pojazdu, gdy naciska pedał hamowania. W zależności od wielu czynników zdarza się, że czas ten jest zróżnicowany. Czasem zdarza się jednak, że występuje niepokojący objaw, którym jest bicie kierownicy. Jakie są przyczyny tych drgań i jak można sobie z nimi poradzić?

Bicie przy hamowaniu z dużej prędkości – jakie ma przyczyny?

Drgania przy hamowaniu są zazwyczaj problemem, który nie wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia w sposób bezpośredni. Jest to jednak bardzo niekomfortowe doznanie, które może wprowadzić kierowcę w stan dekoncentracji i pośrednio wpłynąć na kontrolę nad pojazdem. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby zdać sobie sprawę z możliwych przyczyn tego zjawiska. Co może powodować bicie przy hamowaniu?

Problemy z układem hamulcowym

Problemy z drżeniem kierownicy zwykle wiąże się z problemami z układem hamulcowym. Co dokładnie może się zepsuć?

Uszkodzenie tarcz hamulcowych

Jednym z najczęstszych powodów drgania kierownicy przy hamowaniu jest uszkodzenie tarcz hamulcowych. Warto sprawdzić ich stan, gdyż mogą być połamane, pogięte i wyszczerbione. Dzieje się tak w wyniku ostrej i długotrwałej eksploatacji, jak również w przypadku, gdy rozgrzane tarcze spotkają się z chłodną wodą – to prosty sposób na ich uszkodzenie.

Problem z klockami hamulcowymi

Bicie przy hamowaniu może być również spowodowane przez znaczne zużycie klocków hamulcowych, które znajdują się przy zaciskach i tarczach. Istnieje też możliwość ich niepoprawnego zainstalowania – mogły zostać dokręcone w nieodpowiednim momencie obrotowym. Wszystko to wpływa nie tylko na drżenie kierownicy, ale również na możliwość uszkodzeń tarcz hamulcowych.

Zużycie szczęk hamulcowych

Rozwieranie się szczęk i dociśnięcie do wnętrza bębna powinno powodować zatrzymanie się samochodu. Niestety, w przypadku ich uszkodzenia możliwe jest bicie przy hamowaniu z dużej prędkości.

Inne możliwe problemy

Choć układ hamulcowy jest tutaj najczęstszą przyczyną występowania zjawiska drgania kierownicy, może zdarzyć się, że problem leży poza nim. Co jeszcze może powodować bicie przy hamowaniu?

  • Usterki zawieszenia – nie jest wtedy możliwa amortyzacja ruch pojazdu.
  • Słabo dokręcone koła – nie tylko jest powodują drżenie kierownicy, ale również są bardzo niebezpieczne.
  • Usterka układu napędowego – dzieje się tak szczególnie przy dużych prędkościach.
  • Zły stan ogumienia – nawet lekkie wybrzuszenia mogą być powodem ostrych drgań.

Jak poradzić sobie z biciem przy hamowaniu?

Kluczem do rozwiązania problemu jest jego zidentyfikowanie. Najlepiej jest zostawić to profesjonalnemu serwisowi mechanicznemu, gdyż zwykła wymiana uszkodzonego elementu może nie wystarczyć – czasem sąsiednie aspekty też mogły ulec usterce. W tym wypadku ważny będzie całościowy przegląd, który zapewni bezpieczeństwo i komfort prowadzenia.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne