Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały? – rady jak zażegnać zaparowane szyby w samochodzie

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie parowały

Krok po kroku

Parujące szyby to częsty problem, z którym zmaga się spora część kierowców. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które znacząco wpływa na komfort jazdy oraz obniża jej jakość. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Wobec tego co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały? 

Trudno spotkać kierowcę, który nigdy nie próbował w szybki sposób pozbyć się pary osiadającej na szybach w samochodzie. To powszechny problem, którego wyeliminowanie nie zawsze jest proste. Jest jednak konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Jakie są przyczyny parowania szyb? I co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały? 

Najczęstsze przyczyny parowania szyb w samochodzie

Powody parowania szyb są różne. Zależą przede wszystkim od głównego czynnika wywołującego, który w przypadku poszczególnych samochodów może być inny. Do najczęstszych przyczyn parowania szyb w samochodzie zalicza się:

  • uszkodzoną nagrzewnicę i niesprawne nawiewy
  • niskie temperatury
  • dużą wilgotność powietrza i deszcz 
  • zanieczyszczony filtr kabinowy 
  • nieprawidłową cyrkulacja powietrza – korzystanie wyłącznie z obiegu wewnętrznego 

Jak radzić sobie z zaparowanymi szybami? 

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały? Metod zwalczających problem zaparowanych szyb jest kilka – jednych bardziej skutecznych, innych mniej. Zjawiska parowania szyb w 100% wyeliminować się nie da, jednak można je skutecznie ograniczyć. W jaki sposób? Poniżej kilka porad jak radzić sobie z zaparowanymi oknami w aucie!

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały – klimatyzacja

Wbrew temu, co może się wydawać klimatyzacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów odparowywania szyb. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ powietrze klimatyzowane jest zimne i suche, dzięki czemu skutecznie pomaga pozbyć się wilgoci w samochodzie oraz osusza szyby. Zatem chcąc w szybki sposób zażegnać problem zaparowanych okien w aucie warto w czasie jazdy włączyć na kilka minut klimatyzację.

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały – naprawa usterek 

Jeżeli włączenie klimatyzacji nie pomaga lub szyby w krótkim czasie na nowo zaczynają parować, być może warto odwiedzić warsztat samochodowy. Przyczyna może tkwić w uszkodzonych nawiewach lub zanieczyszczonym filtrze kabinowym (przeciwpyłkowym), który gromadzi wilgoć. Naprawa usterki zazwyczaj pomaga w ograniczeniu problemu parowania szyb. 

Co zrobić żeby, szyby w samochodzie nie parowały – inne sposoby 

Z zaparowanymi oknami można radzić sobie również na kilka innych sposobów. Wybór metody uzależniony jest w dużej mierze od potrzeb danego auta. Zatem co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały? Oto kilka alternatywnych metod na zwalczanie problemu: 

  • dokładne mycie szyb za pomocą specjalnych preparatów
  • włączenie ciepłego nawiewu na przednią szybę przed przystąpieniem do jazdy
  • stosowanie dostępnych na rynku pochłaniaczy wilgoci 

Zaparowane szyby – dlaczego są niebezpieczne?

Zaparowane szyby to problem występujący szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Jest on szczególnie niebezpieczny, ponieważ znacząco ogranicza pole widzenia kierowcy. To z kolei, w połączeniu z często trudnymi warunkami drogowymi, (opadami deszczu, śniegu, oblodzeniem drogi) stwarza poważne zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego. Prowadzący pojazdem ma bowiem trudności z dostrzeżeniem pieszych, rowerzystów oraz znaków drogowych. I właśnie z tego powodu, tak istotne jest dbanie o całkowitą przejrzystość szyb samochodowych. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne