Czy można dolać inny olej do silnika?

Czy można dolać inny olej do silnika

Krok po kroku

Jednym z częstych pytań, które zadają właściciele pojazdów czterokołowych jest to, czy można mieszać ze sobą różne oleje silnikowe? Czy można dodać inny olej do silnika? Skąd to wynika? Najczęściej z tego, że kupując samochód używany, nie wiemy, jaki olej był stosowany przed tym, jak nabyliśmy pojazd. Więc- można, czy nie można? I tak i nie, a zaraz dowiesz się dlaczego. 

Czy można dolać inny olej do silnika samochodowego?

Zacznijmy najbardziej ogólnie. Krótka odpowiedź brzmi- MOŻNA! Jednak trzeba robić to umiejętnie i nie chodzi tu o technikę wlewania płynu do do odpowiedniego otworu. Aby zrobić to dobrze, musisz wiedzieć, co możesz ze sobą mieszać. Do tego przyda się najbardziej podstawowa specyfikacja, a do niej należy klasa oraz marka. 

Co zrobić jeśli jest to ta sama klasa oleju, ale różna marka?

Szczególnie ważna jest tutaj jedna, nawet kluczowa, zasada. Możesz mieszać ze sobą oleje silnikowe, które są tej samej klasy pod względem lepkości oraz jakości. Aby wymieszać ze sobą oleje musisz najpierw zapoznać się z parametrami lepkości oraz jakości. Jak to sprawdzić? Ważne są tutaj oznakowania konkretnych wytycznych. Parametr lepkości oznaczany jest klasyfikacją SAE. Możesz trafić na takie oznaczenia jak 10W-40 czy 5W-40 oraz wiele innych. Jeśli olej, który chcesz dolać ma ten sam parametr- możesz śmiało wymieszać je ze sobą. Uważaj jednak na zupełnie nieznane firmy. Nawet jeśli oleje silnikowe mają ten sam parametr lepkości ale jeden z nich pochodzi od tzw. ,,firmy- krzak”, nie jest to najlepszy pomysł. 

Co zrobić jeśli jest różna klasa oleju, ale instrukcja na to zezwala

Taka sytuacja może być dość mocno myląca. Jednak zarówno w tym przypadku, jak i w każdym innym, powinieneś kierować się jedną i tą samą zasadą- NIGDY NIE MIESZAJ OLEJÓW O RÓŻNEJ KLASIE. Jeśli postanowisz pójść na łatwiznę, możesz przysporzyć sobie wielu kłopotów i problemów, a silnik trudno będzie odratować. Ale o co chodzi z tą instrukcją? Cóż, ona nadal ma rację. Trzeba tylko dodać jedną, bardzo ważną rzecz do tego punktu. Możesz mieszać oleje silnikowe o różnej klasie, tylko wtedy gdy następuje całkowita wymiana oleju. 

Podsumowanie- co brać pod uwagę przy wymianie oleju?

Oto czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy będziesz wymieniał olej silnikowy w swoim samochodzie:

  • lepkość oleju silnikowego,
  • jakość oleju silnikowego,
  • instrukcja oraz jej zalecenia,
  • producent oleju silnikowego.

Na sam koniec, dodatkowa rada od nas. Kiedy wymieniasz olej staraj się dobrać ten klasę wyższy, nigdy nie wybieraj niższej klasy.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne