Czym się od siebie różnią ubezpieczenia OC i AC?

Krok po kroku

Ubezpieczenie samochodu to kwestia związana z autem, którą należy załatwić w pierwszej kolejności. Mówiąc o ubezpieczeniach samochodowych, głównie zwraca się uwagę na dwa jego typy: OC oraz AC. Wiele kierowców, szczególnie początkujących zastanawia się nad różnicami między tymi polisami. Czym się charakteryzują te ubezpieczenia?

OC i AC – główna różnica

Pierwszą i główną różnicą pomiędzy tymi dwoma ubezpieczeniami komunikacyjnymi jest to, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu wobec szkód, które potencjalnie może on sam spowodować, użytkując samochód. Natomiast ubezpieczenie AC dotyczy szkód wyrządzonych kierowcy i jego pojazdowi.

Obowiązek ubezpieczenia

Pierwszą kwestią, nad jaką zastanawiają się młodzi kierowcy dotyczy obowiązku posiadania danego ubezpieczenia. Ciekawi ich, czy zarówno polisa OC, jak i AC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Mianowicie w Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest polisa OC. To forma ochrony finansowej związana bezpośrednio z odpowiedzialnością cywilną kierowcy. W momencie, gdy z jego winy nastąpi szkoda, następuje wypłata odszkodowania na rzecz osoby poszkodowanej. Natomiast ubezpieczenie komunikacyjne AC jest kwestią dobrowolną.

Koszty związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi

Równie istotną kwestią związaną z ubezpieczeniem samochodowym jest z pewnością jego cena. Wysokość składek uiszczanych przez kierowców na OC jest nieco niższa, niż wysokość składek za AC. Ma to związek między innymi z zakresem szkód, jakie obejmują oba typy ubezpieczeń. Ze względu na dobrowolność i elastyczność AC składki uiszczane za tą polisę są dość wysokie. Polecaną praktyką w tym wypadku jest kupowanie ubezpieczeń w pakietach złożonych z OC i AC, z wliczonymi korzystnymi zniżkami. Warto również skorzystać ze specjalnego kalkulatora OC i AC, aby znaleźć najbardziej dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie w najniższej cenie.

Zakres ubezpieczeń OC i AC

Warto również pochylić się nad kwestią zakresu omawianych polis. Kierowca powinien być świadomy, co takie ubezpieczenie konkretnie obejmuje. Skoro ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, to zakres jego obejmowania ustalany jest z góry – przez państwo. Ubezpieczenie OC będzie aktywne, gdy jako kierowca spowodujemy wypadek, niszcząc pojazd lub powodując uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej. OC działa również w przypadku poniesienia śmierci osoby poszkodowanej w wypadku. We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach odszkodowanie zostaje wypłacane właśnie z opłaconej i aktywnej polisy OC, a nie z naszej kieszeni.

Zakres ubezpieczenia Autocasco zależy od wariantu, na który się zdecydujemy u naszego ubezpieczyciela. AC, które dotyczy samochodu i jego wyposażenia działa w przypadku jego kradzieży, różnego rodzaju zniszczeń powstałych na skutek działań zwierząt, ludzi lub innych pojazdów. Autocasco jest przydatne również w wyniki szkód powstałych przez ekstremalne warunki pogodowe, pożaru lub wybuchu auta.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne