Zakup nowego samochodu wiąże się z koniecznością regularnego dbania o jego stan techniczny. Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są sprawne hamulce. To w dużej mierze od ich działania zależy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zatem gdzie się wlewa płyn hamulcowy? Jak kontrolować i jak często warto go wymieniać?
Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów w samochodzie. Każda związana z nim usterka bezpośrednio oddziałuje na poziom bezpieczeństwa jazdy. Zadaniem płynu hamulcowego jest przenoszenie sił nacisku pedała hamulca na klocki hamulcowe, które dociskają do powierzchni tarcz, w skutek czego pojazd hamuje. Substancja ta odpowiada zatem za drogę i siłę hamowania pojazdu. Jest więc niezwykle istotna dla każdego samochodu. Wobec tego, jak często należy ją wymieniać? Gdzie się wlewa płyn hamulcowy?
Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy charakteryzuje się bardzo dużą żywotnością oraz powolnym zużyciem. Często w prawidłowo funkcjonującym samochodzie, jego całkowity ubytek ze stanu maksymalnego do minimalnego może trwać nawet kilka lat. Jednak nie oznacz to, iż możemy zaniedbać jego kontrolę. Zaleca się, bowiem aby sprawdzać jakość płynu hamulcowego i profilaktycznie wymieniać go co 2-3 lata. Gdzie się wlewa płyn hamulcowy? W którym miejscu znajduje się zbiornik?
Gdzie się wlewa płyn hamulcowy i jak rozpoznać że nadaje się do wymiany?
Zanim przejdziemy do uzupełnienia zbiornika warto wiedzieć kiedy należy wymienić płyn hamulcowy. Pomimo tego, iż jego zużycie jest bardzo niskie, to z czasem jakość płynu zmienia się. Posiada on bowiem silne właściwości higroskopijne, a co za tym idzie, łatwo pochłania wilgoć. Jak rozpoznać, że ciecz należy wymienić? Nowy płyn posiada barwę jasną oraz wysoką przejrzystość natomiast wraz z upływem czasu jego kolor ciemnieje, staje się brązowy oraz słabo przejrzysty, a nawet mętny. Taka sytuacja może sygnalizować, że konieczne jest jego wymiana.
Gdzie się wlewa płyn hamulcowy?
Gdzie się wlewa płyn hamulcowy? Zbiornik płynu hamulcowego znajduje się pod maską samochodu, w komorze silnikowej. Jego optymalna zawartość powinna oscylować w przedziale między minimum a maksimum. Aby przekonać się czy konieczne jest uzupełnienie płynu hamulcowego lub jego wymiana najlepiej skorzystać z testera. Wykaże on poziom wilgoci płynu, co pomoże określić jego stan. Ponadto urządzenie pomiarowe wskaże ilość cieczy w zbiorniku.
Dlaczego należy regularnie wymieniać płyn hamulcowy?
Kontrola stanu płynu hamulcowego oraz jego regularna wymiana jest niezmiernie ważna. Dzieje się tak ze względu na silne właściwości higroskopijne płynu. W skutek pochłaniania wilgoci magazynuje się w nim woda, która ma znacznie niższą temperaturę wrzenia niż sam płyn. Taki stan rzeczy może przyczyniać się do szybszego zagotowania się cieczy podczas dynamicznej jazdy.
Ponadto zwiększona temperatura płynu hamulcowego prowadzi do wytwarzania się pary wodnej, która negatywnie wpływa na zachowanie właściwego ciśnienia w układzie hydraulicznym. To z kolei może zmniejszać skuteczność hamowania, a także, w ostateczności, spowodować całkowitą utratę hamulców.
Sprawny układ hamulcowy jest niezmiernie ważny i odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwa. Warto zatem regularnie kontrolować jego działanie oraz stan płynu hamulcowego, a w razie niepokojących usterek udać się do warsztatu samochodowego.