Ile powinno być oleju na bagnecie? Jak prawidłowo sprawdzić jego poziom?

Ile powinno być oleju na miarce na bagnecie

Krok po kroku

Prawidłowa ilość dobrej jakości oleju to podstawowy czynnik umożliwiający silnikowi sprawną pracę bez obciążeń i długą żywotność. Ile powinno być oleju na miarce? Jak w prosty i dokładny sposób określić jego ilość?

Czym jest i jakie zadania spełnia olej silnikowy?

Olej silnikowy jest mieszaniną bazy olejowej oraz dodatków odpowiedzialnych za jej określone cechy. Dzięki nim ciecz spełnia w silniku kilka istotnych funkcji: 

  • smarowanie,
  • uszczelnianie,
  • chłodzenie,
  • przeciwdziałanie korozji,
  • czyszczenie.

Olej silnikowy chroni silnik przed zniszczeniem

Olej samochodowy pokrywa ruchome części silnika lepkim filmem, oddzielając je nieco od siebie i chroniąc je tym samym przed zatarciem. Substancja odprowadza także ciepło z podzespołów, które w danym momencie są przegrzane, zapobiega powstawaniu korozji oraz zbieraniu się we wnętrzu silnika zabrudzeń i osadów. Olej o odpowiedniej lepkości jest w stanie również uszczelniać silnik. 

Olej zwiększa komfort jazdy

Olej sprawia, że silnik, a więc także cały samochód działa bardziej sprawnie i płynnie. Substancja może wygłuszyć niepokojące hałasy wydawane w trakcie poruszania się pojazdu. 

 

Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju silnikowego w aucie?

Sprawdzanie oleju to czynność łatwa, szybka i przyjemna. Dostarcza jednocześnie bardzo istotnej informacji, mogącej uchronić silnik przed zniszczeniem. 

1. Przygotowanie do sprawdzenia oleju

Samochód powinien zostać zaparkowany na płaskim terenie i odczekać kilka minut w bezruchu, by ciecz mogła spłynąć do miski olejowej. 

2. Otworzenie maski

Po otworzeniu maski należy zabezpieczyć ją przed niechcianym opadnięciem, odnaleźć i wyciągnąć bagnet, a następnie przetrzeć go szmatką.

3. Dokonanie pomiaru

Wyczyszczony bagnet umieścić należy ponownie w pojemniku na olej, dociskając go do końca. Od razu wyjmujemy go i trzymamy w pozycji poziomej.

4. Odczytanie poziomu oleju

Ostatnim etapem jest odczytanie poziomu oleju. Jak zrobić to w prawidłowy sposób? 

Ile powinno być oleju na miarce?

Ślad pozostawiony pomiędzy dwoma poziomymi kreskami znajdującymi się na czubku bagnetu oznacza, że poziom oleju silnikowego jest prawidłowy. Im bliżej górnej kreski jest smuga, tym lepiej. 

Dlaczego sprawdzanie oleju jest tak istotne?

Regularne sprawdzanie i wymiana oleju to gwarancja bezpiecznej i sprawnej pracy silnika. Dzięki tej prostej czynności możemy skutecznie przedłużyć żywotność jego części i podzespołów. 

Podsumowując, ile powinno być oleju na bagnecie? Tyle, by ciecz zostawiła ślad pomiędzy dwoma znajdującymi się na czubku miarki kreskami.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne