Ile trwa wymiana klocków hamulcowych w samochodzie?

Ile trwa wymiana klocków hamulcowych

Krok po kroku

Czemu wymiana klocków hamulcowych jest tak ważna?

Sprawności układu hamulcowego ma niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Z tego powodu należy robić jego regularne przeglądy i konserwować układ hamulcowy. Jednym z elementów takiego działania jest wymiana klocków hamulcowych. Podczas eksploatacji ulegają one ścieraniu. Częstotliwość tego procesu zależy od sposobu i stylu jazdy.

O wymianie klocków hamulcowych często przypomina specjalny czujnik komputerowy. Dotyczy to jednak nowszych modeli aut. Kiedy zachodzi potrzeba wymiany większość z klocków wydaje charakterystyczny dźwięk. Zazwyczaj są one wyposażone w blaszki które przy hamowaniu dość intensywnie informują o konieczności pojechania do serwisu. Jest to intensywny metaliczny odgłos.

Kiedy pojawiają się pierwsze przesłanki do wymiany klocków hamulcowych w postaci charakterystycznego dźwięku lub sygnalizacji przez komputer należy udać się niezwłocznie na ich wymianę. Zwlekanie może narazić nie tylko samochód na wypadek, ale również życie samego kierowcy i pasażerów.

Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe posiadają także specjalne rowki, w których można sprawdzić stan wsparcia. Im bardziej zużyty klocek tym stopień starcia większy. Wymiana tego komponentu zależy także od ilości przejechanych kilometrów. Przy jeździe dynamicznej jest to zakres od 10 do 20 tysięcy km, natomiast przy dłuższej od 30 do 80 tysięcy km. 

Nie bez znaczenia pozostaje także jakość klocków hamulcowych. Te lepsze produkty od zaufanych producentów będą starczały na zdecydowanie dłużej. Z tych powodów nie warto oszczędzać na wymianie i samych klockach. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Ile trwa wymiana klocków hamulcowych- czy trzeba długo czekać?

Zależy ona ściśle od serwisu samochodowego albo mechanika. Najczęściej czas wymiany klocków hamulcowych wynosi od 30 minut do godziny. W ciągu tygodnia lub w innym okresie gdzie aut w warsztacie jest dużo można jednak spędzić cały dzień na czekaniu. Jest to wielka strata czasu. Z tego powodu najlepiej jest umówić się na konkretną godzinę i dostarczyć wtedy samochód. W takiej sytuacji wymiana będzie trwała znacznie krócej. Czas podczas, którego wykonywana jest ta operacja można spędzić na oglądaniu warsztatu albo piciu kawy, która często jest udostępniana w lepszych salonach.

Ile trwa wymiana klocków hamulcowych w razie komplikacji? Warto wspomnieć, że sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko. Sam proces nie należy raczej do skomplikowanych prac. A jeśli coś pójdzie nie tak to zwykle wydłuży się to maksymalnie do godziny. Oczywiście ryzyko pomyłki można zmniejszyć poprzez wybieranie zaufanego mechanika.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne