Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Jak często wymieniasz świece zapłonowe

Krok po kroku

Świece zapłonowe to dość niepozorny, ale niezwykle ważny element, który znajduje się w każdym samochodzie z silnikiem na benzynę. Pełni on bardzo ważną rolę w procesie spalania paliwa, a także odpowiada za generowanie iskry. Należy jednak pamiętać, że jest to element, który z czasem się zużywa. Warto więc wiedzieć kiedy powinno się wymienić świece zapłonowe. 

Czym są świece zapłonowe? 

Świece zapłonowa to element o dość skomplikowanej budowie. Składa się z takich elementów jak :

  • nakrętka kontaktowa – pozwala zamocować świece do przewodów pod napięciem, 
  • kołek kontaktowy – przesyła napięcie, 
  • izolator ceramiczny – ochrania świecę przed szkodliwymi czynnikami, 
  • korpus – odprowadza ciepło, 
  • elektroda boczna, 
  • elektroda środkowa, 
  • szklanohermetyk – pozwala zachować szczelność pomiędzy poszczególnymi elementami. 

Świeca zapłonowa działa w niezwykle prosty sposób. Jest podłączona do przewodów pod wysokim napięciem. Jak wspomniano wcześniej jej główne zadania to rozpoczęcie procesu spalania paliwa, a także wytwarzanie iskry. 

Jak często wymienia się świece zapłonowe? 

Świece zapłonowe działają bardzo intensywnie, z tego powodu trzeba je co jakiś czas wymieniać. Zwykle jest to określone przez producenta. W większości przypadków Świece należy wymienić mniej więcej po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów. Istnieją jednak czynniki, które znacząco wpływają na to kiedy trzeba dokonać wymiany. Świecę wymienia się szybciej jeśli np. dojdzie do uszkodzenia układu zapłonowego. Znaczenie ma także rodzaj silnika, a także to z jaką intensywnością się go poddaje eksploatacji oraz w jakich warunkach pracuje. Zwykle częstotliwość wymiany świecy waha się od 30 do 100 tysięcy kilometrów. Niektórzy producenci określają ją w latach. 

Jakie objawy świadczą o tym, że należy wymienić świece zapłonowe? 

Zalecenia producenta nie powinny być jedynym czynnikiem, który ma wpływ na częstotliwość wymiany świecy zapłonowej. Warto także dokładnie obserwować ich działanie. Należy pomyśleć o wymianie świecy kiedy np. kiedy ma miejsce :

  1. osad z sadzy, 
  2. zaolejenie, 
  3. osad z popiołu, 
  4. zużycie środkowej elektrody, spodnie jej lub odkształcenie, 
  5. mechaniczne zepsucia środkowej elektrody (zwykle winą jest nieprawidłowy montaż), 
  6. zużycie elektrody bocznej. 

Wymiana świecy zapłonowej nie jest trudnym zadaniem. Można przeprowadzić ją samemu lub zgłosić się do mechanika. Należy jednak pamiętać o tym obowiązku i nie czekać zbyt długo. Sprawnie działające świece zapłonowe mają bardzo duże znaczenie dla całej pracy samochodu. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne