W ostatnim czasie na rynku motoryzacyjnym coraz bardziej popularne staje się używanie sprzęgła hydraulicznego. Jest to dość nowa metoda, która coraz prężniej wychodzi na światło dzienne. Pomimo tego nowoczesne samochody, które posiadają manualną skrzynię biegów, są wyposażone w sprzęgło tarczowe (cierne). Jeśli chodzi o działanie, to zasada jest taka sama praktycznie w każdym samochodzie. Jedyne różnice mogą powstać przy budowie danego sprzęgła. Jak jednak działa sprzęgło hydrauliczne i czy warto je posiadać?
Budowa sprzęgła hydraulicznego
Zanim przejdziemy do zasady działania, skupmy się na samej budowanie sprzęgła hydraulicznego.
Jeśli zagłębimy się w historie powstania i ewolucji dotyczącej budowy sprzęgła hydraulicznego, zauważymy, że cały ten układ nie jest w ogóle skomplikowany, a cała technologia nie znajdowała się bezpośrednio w skrzyni biegów, ale za jej obrębem. Do budowy sprzęgła hydraulicznego zaliczane były takie elementy jak:
- wszystkie przewody
- pompa sprzęgła, która znajduje się w aucie
- siłownik, który musi być połączony ze skrzynią biegów
Na jakiej zasadzie więc to wszystko działało? Otóż wymieniony wyżej siłownik, dociskał dźwignie, która naciskała na tzw. łożysko oporowe. Po pewnym czasie zaczęto udoskonalać to rozwiązanie — dodając do niego wysprzęglik centralny, który tym razem umiejscowiony został w skrzyni biegów. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania łożysko oporowe zostało połączone z siłownikiem hydraulicznym. W następnych etapach polepszania zaczęto je odciążać, zmniejszać wagę oraz wzmacniać po to by nie dochodziło do szybkiego niszczenia sprzętu.
Działanie sprzęgła hydraulicznego w praktyce
Przechodzimy wreszcie do odpowiedzi na pytanie „Jak działa sprzęgło hydrauliczne?”, a więc odpowiedź jest bardzo prosta. Gdy naciskamy pedał, sprawia on, że zostaje przekazany pewnego rodzaju impuls do sprzęgła, które łączy jednocześnie silnik z naszą skrzynią biegów. Bardzo często dla lepszych rezultatów łączony jest układ hamulcowy z układem hydraulicznym zarządzającym sprzęgłem. Sprawia to, że wykorzystywany jest jeden płyn do pracy dwóch układów.
Podsumowanie
Jak możemy zauważyć, działanie sprzęgła hydraulicznego wbrew pozorom nie jest jakoś bardzo skomplikowane. Dodatkowo jest to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające odciążyć samochód wagowo. Znajdzie się także parę minusów tego rodzaju sprzętu. Jednak z roku na rok jest ono coraz bardziej ulepszane, dzięki czemu jest to bardzo kuszące rozwiązanie z perspektywy czasu.