Jak pozbyć się naklejki rejestracyjnej z szyby?

Jak pozbyć się naklejki rejestracyjnej z szyby

Krok po kroku

Zastanawiasz się, jak szybko pozbyć się naklejki rejestracyjnej z szyby? Szukasz informacji o tym, jakie metody są najlepsze do usunięcia całej naklejki z szyby samochodu, bez pozostawiania śladów kleju? A może szukasz informacji o tym, czy w ogóle można usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby pojazdu? Sprawdź, co warto wiedzieć o naklejkach rejestracyjnych i jak je usuwać z szyb samochodów.

Do czego służy naklejka rejestracyjna?

Naklejka rejestracyjna to sposób na identyfikację samochodu i każdego innego pojazdu. To prostokątna naklejka, na której znajduje się dokładnie taks sama informacja, co na tablicy rejestracyjnej, umieszczonej z przodu i z tyłu samochodu. Naklejka jest obowiązkowa, według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Naklejkę przykleja się wewnątrz samochodu, w prawym dolnym rogu przedniej szyby. W ten sposób naklejka jest chroniona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także przed zerwaniem przez postronnego przechodnia. Naklejka musi być też dobrze widoczna, a to znaczy, że nie może jej zasłaniać wycieraczka.

Czy można usunąć naklejkę rejestracyjną?

Naklejka jest obowiązkowym elementem w każdym pojeździe, ale musi być aktualna. A to znaczy, że jeśli samochód zostanie przerejestrowany i zmienią się tablice rejestracyjne, to trzeba wymienić zarówno je, jak i naklejkę rejestracyjną. Naklejkę trzeba nakleić także w przypadku kolizji, wymiany przedniej szyby lub w razie uszkodzenia. Jeśli naklejka nie nadaje się do ponownego naklejenia lub uległa zniszczeniu, konieczne jest wyrobienie tak zwanego wtórnika naklejki. Taki wtórnik to dość niski koszt, ale trzeba poświęcić czas na zorganizowanie zamiennika.

W jaki sposób można usunąć naklejkę rejestracyjną?

Jeśli pojawi się konieczność usunięcia naklejki, przed kierowcą pojawia się nie lada wyzwanie. Usunięcie całkowite naklejki bez pozostawienia śladów po kleju wymaga specjalnego sposobu. Jednym z najlepszych jest wykorzystanie suszarki i podgrzanie naklejki. Pod wpływem wysokiej temperatury klej się rozpuści, więc można nie tylko zdjąć naklejkę, ale także go zebrać. W przypadku nieestetycznych śladów można wykorzystać wacik nasączony rozpuszczalnikiem, zmywaczem do paznokci lub benzyną ekstrakcyjną, żeby usunąć wszelkie ślady. Drugą możliwością jest użycie tych samych płynów do stopniowego rozpuszczania kleju.

Lepiej zrezygnować z prób zdrapania naklejki — takie zabiegi mogą skutkować porysowaniem szyby.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne