Jak pozbyć się zapachu papierosów z auta?

Jak pozbyć się zapachu papierosów z auta

Krok po kroku

Osoby palące w trakcie jazdy często nie zdają sobie sprawy, że charakterystyczny swąd tytoniu przesiąka do tapicerki i innych elementów wyposażenia. Zapach dymu tytoniowego dla wielu osób jest po prostu nie do zniesienia. Istnieją jednak metody, jak pozbyć się uporczywego zapachu. Jak zneutralizować zapach papierosów w auta? O czym należy pamiętać? 

Wnętrze samochodu wymaga odświeżenia!

Zapach papierosów jest szczególnie uporczywy dla osób niepalących. Aby zneutralizować charakterystyczny zapach, należy najpierw dokonać odświeżenia całego wnętrza. Warto wspomnieć, że nawet najlepsze neutralizatory mogą okazać się nieskuteczne, gdy samochód nie został wcześniej poddany podstawowym czynnościom pielęgnacyjnym. 

W tym kontekście najlepiej zacząć od przewietrzenia samochodu. Aby zrobić to efektywnie, należy otworzyć wszystkie drzwi, łącznie z bagażnikiem. Następnie można przejść do czynności początkowych. Podobnie jak podczas sprzątania samochodu, powinno się usunąć dywaniki i umyć je na zewnątrz pojazdu. Wszystkie plastikowe elementy powinny zostać porządnie umyte. Popielniczkę warto usunąć z samochodu i bardzo dokładnie umyć stosując odpowiedni detergent. W kolejnym kroku można przejść do prania tapicerki oraz siedzeń. Warto zastosować profesjonalne kosmetyki do samochodu, co da lepszy efekt finalny. W zależności od materiału, z którego wykonano pokrycie siedzeń, należy zastosować odpowiedni środek chemiczny. Najlepiej działają preparaty w proszku oraz zagęszczonym płynie. Po umyciu samochodu wewnątrz warto przejść do kolejnych, wskazanych poniżej kroków, które zminimalizują zapach. 

Zastosuj naturalne pochłaniacze zapachów

W neutralizacji nieprzyjemnego zapachu pomaga ocet spirytusowy. Tę metodę warto przeprowadzić wieczorem lub w weekend. Wystarczy do miseczki wlać ocet, po czym postawić ją na podłodze. Czas neutralizacji może wynieść nawet kilkanaście godzin. Później konieczne będzie dokładne wywietrzenie samochodu. Jeśli zapach jest intensywny, warto rozstawić nawet dwie miseczki, jedną z przodu i drugą z tyłu. Najlepiej zrobić to na dywaniku. W razie, gdyby trochę cieczy się wylało, nie wsiąknie ona w tapicerkę, lecz może zostać z łatwością usunięta z dywaników. Innym rozwiązaniem jest sok z cytrusów, najlepiej z cytryn lub pomarańczy. 

Palacze jako jedną ze sprawdzonych metod polecają zmieloną kawę w woreczku. Należy zawiesić ją na siedzeniu i wymieniać regularnie co dwa tygodnie. Dzięki temu zapach nie jest tak intensywny, a w niektórych przypadkach nawet przestaje być wyczuwalny. 

Czy warto rozważyć ozonowanie? 

Ozonowanie jest skuteczną metodą w przypadku, gdy inne sposoby nie pomagają w usunięciu zapachu. Ponadto ozonowanie pozwala na pozbycie się bakterii oraz wirusów z samochodu. Grzyby i inne drobnoustroje gromadzą się przede wszystkim w otworach klimatyzacyjnych. W zależności od natężenia zapachu, w skrajnych przypadkach wymagane będzie zastosowanie kilku serii ozonowania. Warto weryfikować efekty po każdych 30 minutach pracy urządzenia. 

Usuwanie zapachu dymu tytoniowego z samochodu stosuje się zazwyczaj podczas przygotowania samochodu do sprzedaży. Charakterystyczny zapach zniechęca potencjalnych klientów, dlatego warto zastosować wszystkie metody neutralizacji zapachu papierosów. Warto pamiętać, że najgorszym rozwiązaniem jest próba maskowania zapachu za pomocą substancji intensywnie pachnących. Mowa o wszelkiego rodzaju chemicznych odświeżaczach czy perfumach. W rezultacie dwa zapachy się wymieszają, jeszcze bardziej pogarszając sytuację. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne