Jak samodzielnie spuścić olej z silnika?

Jak spuścić olej z silnika

Krok po kroku

Jak spuścić olej z silnika bez oddawania samochodu do warsztatu? Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi warunkami, możemy wykonać taką czynność całkowicie samodzielnie. Warto pamiętać jednak o tym, aby dobrze się do niej przygotować i zabezpieczyć się przed wszelkimi zagrożeniami. Jak spuścić olej z silnika krok po kroku?

Jak ustawić samochód do spuszczenia oleju z silnika?

Najbardziej komfortowe warunki do tego, aby spuścić olej z silnika mają posiadacze własnego garażu z kanałem. W takim przypadku wystarczy wjechać do środka i przedostać się pod pojazd, aby wygodnie przystąpić do pracy. Można jednak ustawić samochód w odpowiedniej pozycji również z pomocą podnośnika lub rampy. Należy pamiętać przy tym, że konieczne jest ustawienie go w poziomie i zabezpieczenie przed stoczeniem się. 

Jak spuścić olej z silnika – przygotowanie do procedury

Zanim przejdziemy do tego, jak spuścić olej z silnika, podpowiemy, co należy przygotować przed odkręceniem korka misy olejowej. Niezbędny będzie przede wszystkim pojemnik na zużyty olej, ale także nowy filtr z uszczelką, uszczelka i podkładka korka spustowego, klucze do korka i filtra oraz materiałowe szmatki. Oczywiście, warto od razu przygotować też zapas nowego oleju. Przydatne mogą okazać się również rękawiczki ochronne. 

Jak spuścić olej z silnika krok po kroku?

Wiedząc, jak może przebiegać spuszczanie oleju z silnika, zdecydowanie lepiej przygotujemy się na wszelkie niespodzianki. Zacznijmy więc od tego, że podłoże pod komorą silnika warto zabezpieczyć starymi gazetami lub szmatkami. Następnie pod korek spustowy podstawiamy pojemnik na zużyty olej. Dobrze jest ustawić go w miarę na środku i jak najbliżej ujścia, ponieważ płyn może zacząć wypływać pod nieprzewidzianym kątem. Kolejny krok to odkręcenie korka z jednoczesnym przyciskaniem go do misy. Taki sposób działania pozwala zminimalizować ryzyko niepotrzebnego wycieku. Kiedy korek zostanie odkręcony w pełni, trzeba zabrać go zdecydowanym ruchem, aby “uciec” spod strumienia oleju. Warto uważać przy tym jednak, aby korek nie wypadł nam z ręki, zwłaszcza do pojemnika ze starym olejem.

Jak przyspieszyć proces spuszczania oleju z silnika?

Jeśli zależy nam na tym, aby stary olej silnikowy szybciej wypłynął z misy, możemy podgrzać go wcześniej poprzez uruchomienie silnika, rozgrzanie go i wyłączenie przed przystąpieniem do zabiegu. Jest to dobra metoda na upłynnienie oleju, jednak wymaga zwiększonej ostrożności podczas spuszczania go później z misy olejowej. Dodatkowo, warto odkręcić również korek wlewu oleju do silnika, ponieważ stworzony w taki sposób przepływ powietrza również usprawni wypływanie zużytego płynu.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne