Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany

Jak sprawdzić czy tarcze hamulcowe są do wymiany

Krok po kroku

Skuteczne hamowanie podczas jazdy samochodem, czy innym dwuśladem ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i współpasażerów. Kontrola układu hamulcowego to nie tylko wymiana klocków, ale przede wszystkim tarcz, których kondycja wpływa na efektywność zatrzymywania pojazdu, ale również na stan techniczny innych elementów. Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany? Czy każdy kierowca może przeprowadzić taką analizę?

Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany i jak często zmieniać je na nowe?

Bardzo nierozsądne myślenie mechaników starszych pokoleń opiera się na zasadzie, że tarcze hamulcowe powinno się zmieniać wraz z wymianą co 3 kompletu klocków hamulcowych. To oczywiste bzdury, których wdrożenie w życie może kosztować zdrowie, a nawet życie właściciela auta, który w nagłej sytuacji nie zdoła szybko zatrzymać pojazdu. Tarcze hamulcowe zużywają się pod wpływem wielu czynników, dlatego też ważne jest, by regularnie kontrolować ich stan. Właśnie dlatego wielu kierowców zastanawia się jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany.

Co wpływa na szybsze zużycie tarcz hamulcowych?

Przyczyn uszkodzenia tarcz może być wiele. Niektóre zależą wyłącznie od właściciela pojazdu, inne tworzą się już na etapie produkcji lub montażu tarcz hamulcowych w samochodzie. Oto główne przyczyny:

  • wada i deformacja tarczy podczas produkcji,
  • niewłaściwy montaż tarczy w zakładzie mechanicznym,
  • nieprawidłowe korzystanie z układu hamulcowego w trakcie długich zjazdów na trasach mocno pochyłych,
  • nieprawidłowo wyważone koła,
  • źle działający układ kierowniczy oraz zawieszenia;

Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany?

Sprawdzenie, czy tarcze hamulcowe są do wymiany, nie jest trudne i podlega ocenie konkretnych parametrów określonych przez producenta tarcz. Głównym czynnikiem świadczącym o kondycji tarcz, jest ich grubość, a tą mierzy się za pomocą suwmiarki. Każda tarcza ma dokładnie napisane, jaka grubość jest akceptowalna do bezpiecznych podróży samochodem. Chociaż przyjęło się, że utrata 2 mm na oryginalnej grubości, jest wskazaniem do wymiany, to zawsze należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi konkretnego producenta.

Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany? – charakterystyczne objawy.

Wiadomo już, jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany, używając do tego suwmiarki. Istnieje jednak kilka dodatkowych symptomów świadczących o zużyciu tarcz. Wśród nich można wymienić:

  • „bicie” – słyszalny i wyczuwalny sygnał podczas naciskania hamulca oraz na kierownicy w trakcie jazdy,
  • wydłużenie drogi hamowania,
  • wyraźne pęknięcia lub niebieski nalot na tarczach hamulcowych;

Kontrola tarcz jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Zaniedbanie ich stanu technicznego może prowadzić do wypadku lub stopniowego niszczenia pozostałych elementów układu hamulcowego.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne