Jak sprawdzić pompę wody w samochodzie?

Jak sprawdzić pompę wody w samochodzie

Krok po kroku

Pompa wody to główny element układu chłodzenia silnika. Najważniejszym zadaniem pompy jest prawidłowe rozprowadzanie płynu chłodzącego, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika w czasie pracy. Awaria pompy wody to bardzo poważna usterka, która w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania się silnika. W jaki sposób zatem samodzielnie upewnić się, że pompa wody funkcjonuje prawidłowo? 

Pompa wody a wpływ na układ chłodzenia samochodu

Pompa wody jest odpowiedzialna za obieg płynu chłodniczego w całym silniku. Po uruchomieniu pojazdu dzięki pompie płyn chłodniczy rozpoczyna obieg po układzie chłodniczym. Temperatura płynu chłodniczego wzrasta wraz z temperaturą silnika. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury otwiera się termostat. Od tego momentu układ chłodzenia kontroluje temperaturę silnika. Uszkodzona pompa oznacza więc niesprawny układ chłodzenia, co w rzeczywistości grozi przegrzaniem się silnika. 

Jak sprawdzić pompę wody w samochodzie?

Chcąc skontrolować sprawność pompy w samochodzie, należy zweryfikować, czy nie występują charakterystyczne objawy, świadczące o jej uszkodzeniu. 

Wyciek płynu chłodniczego

To jeden z podstawowych objawów, świadczących o możliwej awarii pompy. Regularny wyciek płynu chłodniczego może być spowodowany uszkodzoną uszczelką pompy pomiędzy korpusem a blokiem silnika. Uszkodzony może być również uszczelniacz pompy. Aby upewnić się, że wyciek występuje stale, należy wytrzeć mokry obszaru i sprawdzić, czy za jakiś czas wyciek ponownie się pojawi. 

Niepokojące dźwięki z pod maski

Podejrzane odgłosy to częste zjawisko w samochodzie. Wydobywać mogą się one z wielu elementów silnika. Jednak jeśli podczas jazdy z pod maski słychać charakterystyczne grzechotanie, wówczas podejrzewać można uszkodzenie łożyska pompy.  

Częste wahania temperatury silnika

Problemy z pompą wody można zauważyć dzięki szczegółowej obserwacji temperatury silnika. Jeśli silnik zaczyna przegrzewać się pomimo pracy na niskich obrotach, wówczas można podejrzewać, że pompa nie działa poprawnie. 

Występowanie wyżej wymienionych objawów może oznaczać uszkodzenie pompy chłodniczej w samochodzie. Trzeba jednak pamiętać, że w silniku praca jednego elementu w dużej mierze zależy od prawidłowej pracy pozostałych części. Dlatego też profilaktykę warto zacząć od kontrolowania napędu paskowego. Jeśli napęd paskowy nie działa prawidłowo, wówczas może dojść do awarii łożyska lub wałka pompy.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne