Coraz częściej samochody są wyposażone w inteligentną automatykę, która umożliwia mierzenie wielu parametrów z poziomu komputera umieszczonego w samochodzie lub też poprzez specjalne urządzenia pomiarowe, które są bezpośrednio połączone z silnikiem lub też z innymi podzespołami. Układy te pozwalają przede wszystkim na komfortową jazdę samochodem oraz bezpieczne dotarcie do serwisu w razie wystąpienia awarii w danych układzie, podzespole. Jak więc sprawdzić poziom oleju bez bagnetu?
Jak sprawdzić poziom oleju bez bagnetu w samochodach?
Jak więc sprawdzić poziom oleju bez bagnetu w różnych samochodach? Przede wszystkim w nowoczesnych samochodach jest automatyka, która umożliwia tego rodzaju czynność. Sprawdzenie oleju bez bagnetu jest możliwe także w tych starszych autach.
W autach mających nawet 20 lat można znaleźć systemy umożliwiające zdiagnozowanie ilości poziomu oleju bez użycia do tego celu bagnetu. Tego rodzaju samochodu to na przykład BMW albo też Mercedesy. Rozwiązanie pozwalające na automatyczne przeprowadzenie czynności sprawdzenia oleju jest bardzo wygodne. Jednak elektronika również potrafi się psuć. Automatyka w nowoczesnych samochodach umożliwia sprawdzenie wielu rzeczy w tym oleju z poziomu komputerka.
Warto zaznaczyć, że w zależności od danej marki samochodu systemy kontroli poziomu, a także żywotności oleju będą się różniły. Mianowicie w jednych samochodach tego rodzaju technologia będzie bazowała o informacje pozyskane ze sterownika. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych systemów będzie można również przeprowadzić mierzenie właściwości oleju oraz obciążenie silnika.
Jak działa system mierzenia poziomu oleju?
Jak sprawdzić poziom oleju bez bagnetu tak by móc podróżować bezpiecznie? System odpowiedzialny za odczyt poziomu oleju w samochodzie posiada przede wszystkim specjalne czujniki, które są umieszczone w misce olejowej. Razem z czujnikiem ciśnienia oleju dostarczają niezbędne dane cyfrowe do komputera. W związku z tym tego typu dane są przekazywane i monitorowane w czasie rzeczywistym. Mamy możliwość zobaczenia faktycznego poziomu oleju w danej chwili podczas uruchomienia silnika.
Oczywiście są także systemy, które są bardziej zaawansowane i wymagają zapoznania się bardziej z menu komputera, co nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać na początku.
Zaletą systemu elektronicznego w tym wypadku jest to, że w tego typu układzie kontrolka niskiego poziomu oleju w odróżnieniu od tradycyjnej pozwala na dalszą bezpieczną jazdę do najbliższego serwisu. Jest to możliwe, ponieważ komputer posiada zaprogramowany niski poziom oleju wraz z zapasem. Natomiast w prostych układach kontrolka będzie od razu równała się z zatrzymaniem danego pojazdu.