Jak sprawdzić sprzęgło sprężarki klimatyzacji?

Krok po kroku

Nie ma chyba nic gorszego, kiedy są wysokie temperatury, Ty musisz gdzieś pilnie pojechać swoim samochodem i okazuje się, że działająca jeszcze wczoraj klimatyzacja dziś już nie działa.

Zepsute sprzęgło sprężarki klimatyzacji – warto udać się do fachowca

Pojawia się pytanie po czym rozpoznać, że w naszej klimatyzacji zepsuło się akurat sprzęgło sprężarki? Zazwyczaj zepsucie sprzęgła sprężarki klimatyzacji kojarzy nam się z koniecznością wymiany go na nowe. Warto jednak udać się do wykwalifikowanego fachowca, który nie tylko będzie w stanie podać nam i poprawnie zlokalizować przyczynę niesprawności tego układu, ale także stwierdzi, czy w naszym przypadku nie wystarczy sama wymiana sprzęgła. Może się jednak zdarzyć i tak, że będzie konieczna regeneracja lub wymiana całego kompresora. 

Objawy zepsutego sprzęgła klimatyzacji

Jakie są typowe objawy zepsutego sprzęgła klimatyzacji? Zaliczamy do nich między innymi:

  • hałas łożyska – informuje nas o uszkodzeniu łożyska koła pasowego naszego kompresora,
  • zerwanie paska osprzętu – ta sytuacja tyczy się jedynie sprzęgieł elektromagnetycznych,
  • spadek wydajności, albo zanik chłodzenia – może to być zerwanie traczki sprzęgła, awaria cewki albo uślizg,
  • stukanie, bicie kółka sprężarki klimatyzacji. 

Zepsute sprzęgło sprężarki klimatyzacji – powody awarii

Powodów, które sprawiły, że sprzęgło sprężarki klimatyzacji uległo awarii, zazwyczaj może być kilka. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • uszkodzenie piasty lub przedniej pokrywy sprężarki – może prowadzić do powstania tak zwanego luzu na kole pasowym, zazwyczaj może to prowadzić do uszkodzenia łożyska na kole pasowym,
  • naturalne zużycie wynikające z czasu pracy oraz przebiegu,
  • uszkodzenie elementów zabezpieczających – w przypadku sprzęgieł elektromagnetycznych stosuje się diody oraz bezpieczniki termiczne. Kiedy temperatura jest za wysoka, odcinają one pracę sprężarki. Elementy te mogą się przepalić, co będzie skutkować trwałym odcięciem pracy sprzęgła. 
  • przegrzanie sprzęgła – do tego najczęściej dochodzi w przypadku uszkodzenia wentylatora, skraplacza albo niedrożności układu. Skutkuje to powstaniem tarcia, które przyczynia się do wzrostu temperatury.

Jak sprawdzić, czy sprężarka klimatyzacji działa poprawnie?

Najlepiej udać się z tym do specjalisty. Precyzyjne określenie czy sprężarka klimatyzacji działa poprawnie odbywa się poprzez podłączenie do niej manometrów, które podłączamy następnie do portów niskiego oraz wysokiego ciśnienia znajdujących się w układzie klimatyzacji. Przy wyłączonej klimatyzacji oba powinny wskazywać podobne ciśnienie w granicach od 5 do 7 bar. Natomiast po uruchomieniu klimatyzacji niskie powinno spaść do 2 bar zaś wysokie do około 15 bar. Trzeba pamiętać o tym, aby podczas tego testu w układzie znajdowała się właściwa ilość czynnika. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne