Jak zmierzyć rozstaw śrub w kole samochodu?

Jak zmierzyć rozstaw śrub w kole

Krok po kroku

Faktem jest, że nie każda obręcz będzie pasować do każdego pojazdu. Zanim zaczniemy korzystać z nowych kół, musimy je zamontować. W takiej sytuacji kierowca staje przed dylematem odnośnie tego, jak zmierzyć rozstaw śrub w kole. Jest to o tyle ważne, że otwory w płaszczyźnie montażowej obręczy muszą być zgodne z tymi w piaście pojazdu. Jeśli dokładnie je spasujemy, z pewnością uda nam się odpowiednio dokręcić śruby do felg. Prawidłowo zamontowane koło w aucie wpływa na komfort i bezpieczeństwo każdej osoby podróżującej samochodem. Jak zmierzyć rozstaw śrub w kole auta? O czym warto pamiętać? Jakie kwestie są najważniejsze?

Jak zmierzyć rozstaw śrub w kole?

W tym wypadku rozstaw otworów w piaście jest określony dla danego auta. Do tego parametru dopasujemy nowe obręcze. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zredukować niewielkie różnice. Najpewniejszym rozwiązaniem jest zawsze precyzyjne dobranie obręczy. 

Felga stalowa i aluminiowa

Informacje o rozstawie są podawane przez producentów. Pierwsza wartość wskazuje na otwory mocujące, czyli śruby. Druga wartość z kolei wskazuje, jaką średnicę ma okrąg, na którym umieszczono otwory. Dokładne parametry znajdziemy w oznaczeniach felg. Jeśli nie możemy znaleźć tych oznaczeń, musimy sięgnąć po inne rozwiązanie. 

Rozstaw śrub w felgach na cztery otwory

Zmierzenie rozstawu śrub felgi nie powinno sprawić większego problemu kierowcy wtedy, gdy liczba otworów jest parzysta. Dobrym rozwiązaniem jest użycie suwmiarki, tak aby precyzyjnie wykonać pomiar. To produkt niedrogi, który powinien posiadać każdy majsterkowicz. 

Jak zmierzyć rozstaw śrub w felgach na 4 otwory?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zmierzenie odległości między krawędzią wewnętrzną jednego otworu, a krawędzią zewnętrzną otworu przeciwległego. Możemy także odmierzyć odległość między środkami przeciwległych otworów, ale w tym wypadku trudno jest zachować precyzję. 

Rozstaw śrub w felgach na pięć otworów

W tym wypadku zmierzenie rozstawu felgi jest trochę trudniejszym zadaniem. Wyznaczenie średnicy nie polega bowiem na przeciwległych otworach montażowych. Bez matematyki raczej nie wykonamy tego zadania. Na szczęście te obliczenia nie są trudne. 

Jak zmierzyć rozstaw śrub w felgach na 5 otworów?

Naszym zadaniem jest zsumowanie kilku wartości: jedna średnica otworu centralnego, dwie odległości między otworem centralnym a mocującym i średnica otworu centralnego. Dzięki temu uzyskamy pożądany wynik. Co ciekawe, rozstaw śrub na 5 otworów jest aktualnie najczęściej spotykany w felgach nowych pojazdów. Najpopularniejsze rozstawy śrub w pojazdach osobowych to np. 5×112, 5×100, 5×120, czy też 5×114,3. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne