Silniki diesla są dość skomplikowane pod względem współpracy m.in. z takimi elementami jak turbosprężarka, czy filtry DPF. Dlatego zawsze warto dobierać olej, który jest dostosowany do konkretnej jednostki. Jak wybrać olej silnikowy do diesla najlepiej?
Jaki olej silnikowy do diesla- jak wybrać
Na samym początku dobrze będzie, jeśli w ogóle będziesz w stanie odróżnić olej silnikowy przeznaczony do diesla od innych olejów silnikowych. Co wyróżnia tę specyficzną grupę? Są to przede wszystkim oznaczenia. Są to m.in.:
- oznaczenie SAE- wskazuje lepkość oleju silnikowego. Przykładowe parametry to 10W40 oraz 5W30.
- API (Amerykański Instytut Nafty)- ten parametr określa, do jakiego silnika powinno się stosować dany olej silnikowy, biorąc pod uwagę rok wyjścia modelu samochodu. Te dostosowane do silników diesla zawsze będą zaczynać się od litery C a następnie pojawią się szczegółowe wytyczne, np. CF-4, CE, CJ-4, itd.
- ACEA- parametr ten został stworzony przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów. Służy on do określenia klasy oleju. Aby to określić używa się zapisu litera+ cyfra. Wyróżnia się kategorię: A/B (wysokopopiołowe), C (średniopopiołowe oraz niskopopiołowe) i E (do samochodów ciężarowych z silnikiem diesla).
Pamiętaj, aby posługując się wyżej wspomnianymi parametrami stosować się do sugestii oraz wytycznych producenta.
Jak często powinienem wymieniać olej silnikowy w dieslu?
Parametrem, który powinien dyktować Ci to, kiedy wymienić olej silnikowy w dieslu jest oczywiście dystans. Zalecany dystans, przy którym powinieneś wymienić olej w silniku to przedział od 10 tys. km do 13 tys. km. Sporadycznie, niektórzy producenci zezwalają nawet na osiągnięcie dystansu 30 tysięcy km, jednak według wielu eksperckich opinii, nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Jaka jest różnica między olejem syntetycznym, półsyntetycznym oraz mineralnym?
Zacznijmy od podstaw. Olej silnikowy jest mieszanką olejów bazowych oraz różnych dodatków. To, czy olej silnikowy jest syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny zależy od tego, jak uzyskana została baza olejowa. Jeśli została ona uzyskana w procesie syntezy chemicznej, można mówić o oleju syntetyczny. Jeśli natomiast był to proces destylacji ropy naftowej, wtedy możemy mówić o oleju mineralnym. Jak zatem powstaje olej półsyntetyczny? Jest to po prostu mieszanka, zarówno bazy olejowej syntetycznej, jak i mineralnej. Do silników diesla najczęściej zalecane są te oleje silnikowe, których baza olejowa uzyskana została przez syntetyczny proces chemiczny.