O czym świadczy niebieski dym z rury wydechowej?

Niebieski dym z rury wydechowej

Krok po kroku

Wydobywanie się spalin z rury wydechowej jest zjawiskiem normalnym, o ile są one bezbarwne. To sygnał poprawnego działania silnika i jego podzespołów. Inaczej jest w przypadku wydobywania się kolorowego dymu. Niepokoić powinien przede wszystkim ten o niebieskiej barwie. O czym może informować kierowcę niebieski dym z rury wydechowej?

Jakie są przyczyny niebieskiego dymu z rury wydechowej?

Niebieski dym zwiastuje problemy z silnikiem i informuje o jego zużyciu. Zarówno w przypadku silników diesla, jak i tych benzynowych, jest to sygnał, że jednostka napędowa oprócz paliwa spala również olej. Spalanie oleju jest tym większe, im intensywniejsza jest barwa oparów. Koniecznie należy sprawdzić poziom oleju. Jego ubywanie potwierdza uszkodzenie silnika. Wśród przyczyn awarii wymienia się niewłaściwe użytkowanie pojazdu, przegrzanie silnika, a także kolizję, po której naprawiono jedynie widoczne usterki.

O czym dokładnie świadczy niebieski dym z rury wydechowej?

Warto zwrócić uwagę na moment, w którym z rury wydechowej wydobywa się niebieski dym. Jeśli pojawia się on na luzie i przy dużym obciążeniu, konieczna jest wymiana pierścieni tłokowych i honowanie (obróbka wygładzająca otwory) cylindrów. Niebieskie spaliny widoczne podczas zmniejszania obrotów silnika diesla są sygnałem do wymiany uszczelniaczy zaworów. Dym o tej barwie może też zwiastować nieszczelność turbosprężarki. Drobne nieszczelności pojawiają się szczególnie w przypadku starszych samochodów. Wtedy niebieski dym z rury wydechowej jest zauważalny najczęściej jedynie przy rozruchu. Najlepszym sposobem radzenia sobie z problemem jest w tej sytuacji częsta kontrola oleju, ponieważ naprawa może okazać się nieopłacalna.

Problemy z uszczelnieniami a niebieski dym z rury wydechowej

Nieszczelności uszczelniaczy zaworowych należą do usterek bardzo kłopotliwych do usunięcia. Problem wynika z braku możliwości kontroli elementu. W przypadku samochodów mających na liczniku wiele kilometrów koszty naprawy mogą okazać się bardzo wysokie. To rozwiązanie okazuje się często kompletnie nieopłacalne, jeśli z naprawą zwlekano zbyt długo. W najgorszym wypadku, przy ciągłym pojawianiu się niebieskiego dymu i braku kontroli oleju, silnik może ulec całkowitemu wypaleniu i zatarciu. Nawet przy szybkiej reakcji nie można mieć pewności, że nie doszło już do uszkodzeń świec zapłonowych czy katalizatora.

Jak unikać pojawienia się niebieskich spalin?

Podstawowym sposobem dbania o pojazd jest regularna wymiana oleju według zaleceń producenta i w odpowiednich terminach. Na tym produkcie nie warto oszczędzać – lepiej wydać pieniądze na olej dobrej jakości niż na naprawę usterek.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne