Przyczepka samochodowa – co warto wiedzieć na ten temat? Cenne wskazówki

Krok po kroku

Przyczepka samochodowa przydaje się nam m.in. podczas przewożenia nieco cięższych ładunków. Możemy się na nią zdecydować np. wtedy, gdy zależy nam na bezpiecznym przewozie materiałów budowlanych lub mebli. Kluczowe jest to, aby właściwie ją dobrać i przestrzegać obowiązujących w Polsce przepisów. Co ważne, przyczepki samochodowej nie musimy od razu kupować. W niektórych przypadkach dużo atrakcyjniejszą propozycją jest jej wypożyczenie. To dla nas spora oszczędność, chociaż sporo zależy od tego, jakie mamy potrzeby i jak często będziemy z niej korzystać. Przed wybraniem finalnego modelu porozmawiajmy na ten temat z wykwalifikowanymi profesjonalistami, aby mieć pewność, że wzięliśmy pod lupę najciekawsze opcje i na końcu wybraliśmy tą najkorzystniejszą.

Przyczepka samochodowa a uprawnienia – co warto wiedzieć?

Posiadanie przyczepki samochodowej to duże udogodnienie, lecz zastanówmy się najpierw nad tym, czy aby na pewno nie będą nam potrzebne dodatkowe uprawnienia. Niekiedy uda nam się tego uniknąć, ponieważ prowadzenie auta osobowego z przyczepką (biorąc pod uwagę prawo jazdy kategorii B) jest możliwe przy prowadzeniu zestawu o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) dochodzącej do 4,25 tony (przy czym przyczepka samochodowa nie może przekraczać 750 kilogramów DMC). Drugą możliwością jest dołączenie do auta osobowego przyczepki o DMC przekraczającej 750 kg, lecz w tym przypadku zestaw nie może przekraczać 3,5 tony.

Dostosowanie się do powyższych przepisów sprawi, że nie narazimy się na żadne przykre konsekwencje. Jest to szczególnie ważne dla stosunkowo “nowych” kierowców. Miejmy jednak na uwadze to, że w niektórych przypadkach do skorzystania z przyczepki samochodowej będzie nam potrzebne prawo jazdy kategorii B+E. Zdecydowanie najczęściej taka sytuacja występuje, gdy chcemy się poruszać zestawem przekraczającym 3,5 tony oraz przyczepką o DMC przekraczającej 750 kg.

Jak dopasować przyczepkę samochodową do posiadanego pojazdu? Istotne porady

Po uprawnieniach, co do poruszania się pojazdem osobowym z przyczepką samochodowym przyszła pora na dopasowanie przyczepki do posiadanego auta. Na samym początku musimy pamiętać o tym, aby zmieścić się w omawianych wyżej granicach DMC. Kluczowe jest również sięgnięcie po dowód rejestracyjny, ponieważ to właśnie w nim znajdziemy niezbędne informacje na temat poprawnego dopasowania przyczepki do pojazdu. Przeanalizujmy dokładnie trzy istotne rubryki:

  • O.1 – informuje nas o maksymalnej masie całkowitej przyczepy wraz z hamulcem,
  • O.2 – informuje nas o maksymalnej masie całkowitej przyczepki bez hamulca,
  • F.3 – dzięki niej dowiemy się, jaka jest maksymalna masa zestawu.

Zapoznajmy się z tymi informacjami, a będziemy dużo mądrzejsi. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujmy się z bardziej doświadczonymi kierowcami lub specjalistami od przyczepek samochodowych. To najprostsza droga do uniknięciu wielu błędów. Na rynku mamy dużą grupę cenionych i renomowanych producentów przyczep, dlatego też nie powinniśmy mieć najmniejszych trudności z ostatecznym wyborem. Oczywiście dajmy sobie odrobinę czasu na rzeczowe analizy.

Przyczepka samochodowa – lepiej kupić czy wypożyczyć?

Po dokładnym przewertowaniu powyższych wskazówek pozostaje nam się zastanowić nad tym, czy lepszym pomysłem jest zakupienie przyczepki samochodowej, czy też może jej wypożyczenie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ powinniśmy zbadać swoje potrzeby i cele, a dopiero później przystępować do jakichkolwiek analiz.

Zakup przyczepy samochodowej okaże się dla nas korzystny, gdy będziemy po nią sięgać z dużą częstotliwością (np. w pracy). Przygotujmy się na to, że przyjdzie nam na nią wydać nawet kilka/kilkadziesiąt tysięcy złotych (na fakturę VAT, w zależności od modelu). Możemy również poszukać przyczepek używanych (np. w Internecie), chociaż w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na ich stan techniczny. Decydując się na taką transakcję nie obejdzie się bez umowy kupna-sprzedaży.

Wypożyczenie przyczepki samochodowej to z kolei kusząca opcja dla osób, które będą po nie sięgać raz na jakiś czas (np. przy przewozie mebli w trakcie przeprowadzki lub podczas transportowania materiałów budowlanych przy remoncie). Najmniej zapłacimy za wypożyczenie przyczepki lekkiej jednoosiowej (zazwyczaj kilkadziesiąt złotych za dobę, dużo zależy od jej ładowności).

Najpopularniejsze rodzaje przyczepek samochodowych

Przejdźmy teraz do najpopularniejszych rodzajów przyczepek samochodowych. Są to z całą pewnością:

  • przyczepki jednoosiowe – idealne do transportowania lżejszych ładunków i drobniejszych towarów,
  • przyczepki dwuosiowe – umożliwiają przewożenie cięższych ładunków, komfortowe w użytkowaniu,
  • przyczepki trzyosiowe – do transportowania bardzo ciężkich materiałów, jeśli będzie to bus z przyczepką trzyosiową niezbędne okaże się prawo jazdy kategorii B+E. Służą do przewożenia pokaźnych materiałów budowlanych, maszyn rolniczych lub mini koparek.

To podstawowe typy przyczepek samochodowych, które towarzyszą nam na co dzień. Sprawdźmy czym się charakteryzują i dobierzmy je do swoich potrzeb.

Co z rejestracją przyczepki samochodowej?

Po zakupieniu przyczepki samochodowej nie zapominajmy również o jej rejestracji. Potrzebne będą nam następujące dokumenty: faktura VAT (lub umowa kupna-sprzedaży), wniosek z urzędu komunikacji, dowód osobisty i świadectwo homologacji. Złożenie dokumentów to jedno, lecz trzeba jeszcze przygotować się na pewne opłaty. Chodzi o opłatę za dowód rejestracyjny, tablice do przyczepki i znaki legalizacyjne (łącznie nieco powyżej 100 złotych). Kompletny wniosek składamy w odpowiednim Wydziale Transportu i Komunikacji.

Przyczepka samochodowa – krótkie podsumowanie

To odpowiednia pora na podsumowanie artykułu o przyczepkach samochodowych. Wiedzmy o tym, że prowadzenie auta osobowego z przyczepą na podstawie prawa jazdy kategorii B jest możliwe, gdy dopuszczalna masa całkowita (DMC) zestawu nie jest większa niż 4,25 tony i przyczepka nie przekracza 750 kg DMC. Druga opcja to dołączenie do auta przyczepki o DMC przekraczającej 750 kg, lecz zestaw nie może w tym przypadku przekraczać 3,5 tony.

Dodatkowe uprawnienia (prawo jazdy kategorii B+E) będą nam potrzebne, gdy zechcemy się poruszać przyczepką o DMC przekraczającej 750 kg i zestawem powyżej 3,5 tony. Dopasowanie przyczepki do posiadanego pojazdu wcale nie jest trudne. Najważniejszych informacji na ten temat poszukajmy w dowodzie rejestracyjnym, a konkretniej w rubrykach: O.1 (maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem), O.2 (maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca) i F.3 (maksymalna masa zestawu).

Jeśli nie za bardzo wiemy, czy lepszym wyborem będzie dla nas zakup przyczepki samochodowej, czy też jej wypożyczenie, przeanalizujmy najpierw swoje potrzeby. Zakup to dobra opcja dla osób, które będą z niej korzystać z dużą częstotliwością (np. w pracy, koszt może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć uda nam się nieco zaoszczędzić na zakupie używanej przyczepki – konieczne jest sprawdzenie jej stanu technicznego). Na wypożyczenie zdecydujmy się, gdy po przyczepkę będziemy sięgać raz na jakiś czas (np. przy przewozie mebli lub materiałów budowlanych na remont – koszt wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych za dobę).

Biorąc pod lupę najpopularniejsze rodzaje przyczepek samochodowych trzeba wspomnieć o przyczepkach jednoosiowych (lekkie, do drobnych materiałów), dwuosiowych (do cięższych materiałów, gwarantują wysoki komfort użytkowania) i trzyosiowych (np. do przewożenia maszyn rolniczych i mini koparek – jeśli będzie to bus z przyczepką trzyosiową musimy posiadać prawo jazdy kategorii B+E).

Pozostało jeszcze poszerzyć wiedzę na temat rejestracji przyczepki samochodowej. W tej sytuacji musimy mieć przy sobie fakturę VAT (lub umowę kupna-sprzedaży), świadectwo homologacji, dowód osobisty i wniosek z urzędu komunikacji. Trzeba również wnieść pewne opłaty (za dowód rejestracyjny, tablice do przyczepy i znaki legalizacyjne – nieco powyżej 100 złotych). Komplety wniosek złożymy w odpowiednim Wydziale Transportu i Komunikacji.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne