Samochód gaśnie na wolnych obrotach — jakie mogą być tego przyczyny?

Samochód gaśnie na wolnych obrotach

Krok po kroku

Gaśniecie auta na wolnych obrotach podczas ruszania, zatrzymywania się bądź jazdy pod górkę jest nie tylko stresujące, ale również niebezpieczne. Nagłe zatrzymania auta na przykład na środku ruchliwego skrzyżowania może być katastrofalne w skutkach, a na dodatek spowodować może złość i zniecierpliwienie innych kierowców. Jeżeli samochód gaśnie na wolnych obrotach, należy sprawdzić podstawowe przyczyny, z jakich może to wynikać. 

Czy kiedy samochód gaśnie na wolnych obrotach, zawsze oznacza to awarię?

Nie zawsze nagłe zatrzymanie się samochodu i jego zgaśnięcie świadczy o usterce czy uszkodzeniu. Niekiedy jest sygnałem, że w baku najzwyczajniej w świecie zaczyna brakować paliwa, a jego poziom jest na tyle niski, że nie wystarcza na prawidłową pracę silnika. Co wtedy zrobić? Warto mieć w samochodowym bagażniku zawsze ze sobą niewielki kanister, którego pojemność pomieści paliwo, umożliwiające dotarcie do najbliższej stacji.

Samochód gaśnie na wolnych obrotach — zmora początkujących kierowców.

Umiejętności prawidłowego ruszania i zatrzymywania pojazdu nabywa się wraz z doświadczeniem i ilością przejechanych kilometrów. Jeżeli samochód gaśnie na wolnych obrotach, a mechanik samochodowy nie jest w stanie doszukać się przyczyny tego zjawiska, powodem może być brak umiejętności kierowcy i prawidłowego operowania pedałami samochodowymi. W tym przypadku konieczne może się okazać skorzystanie z dodatkowych lekcji w szkole nauki jazdy.

Awarie mechaniczne powodujące, że samochód gaśnie na wolnych obrotach.

Jak wcześniej wspomniano, przyczyny gaśnięcia auta mogą leżeć w braku umiejętności kierowcy lub zaniedbaniu napełnienia baku paliwem. Poważny problem zaczyna się jednak wtedy, gdy auto gaśnie i nie chce ponownie odpalić, a dodatkowo zaświecają się kontrolki sygnalizujące awarię. Co może być zatem przyczyną tego stanu rzeczy?:

  • zużycie, uszkodzenie lub awaria pompy podającej paliwo do silnika,
  • zepsucie czujników i systemu elektronicznego,
  • uszkodzenie stacyjki samochodowej,
  • nieprawidłowe działanie alternatora,
  • przegryzienie kabli samochodowych przez gryzonie,
  • nierozgrzany silnik;

Co zrobić, gdy samochód gaśnie na wolnych obrotach?

Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy może się zdarzyć, że samochód gaśnie na wolnych obrotach, chociażby podczas ruszania spod sygnalizacji świetnej. Gdy jednak takie sytuacje się powtarzają regularnie i coraz częściej, konieczne jest udanie się do zaufanego i wykwalifikowanego mechanika. Bagatelizowanie takiej usterki udaje się tylko do pewnego czasu, aż auto stanie i nie ruszy w środku nocy w szczerym polu. Wtedy można liczyć jedynie na pomoc drogową i wydanie dodatkowych dużych pieniędzy.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne