Z czego składa się silnik samochodowy

Z czego składa się silnik samochodowy

Krok po kroku

Silnik należy do podstawowego wyposażenia każdego auta, który umożliwia poruszanie się po jezdni. Jednak pomimo tego, wciąż niewiele osób wie, z czego składa się silnik samochodowy. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Blok silnika

Do głównych elementów silnika możemy zaliczyć przede wszystkim blok. Stanowi szkielet całej konstrukcji, do którego przytwierdzone są wszystkie pozostałe elementy. Z tego też powodu, wykonany jest najczęściej z żeliwa lub stopu aluminium. Tworzywa te wyróżniają się wytrzymałością, a co za tym idzie odpornością zarówno na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać wskutek użytkowania. Dodatkowo, powyższe materiały zapewniają najwyższą trwałość cieplną, a także łatwość w obróbce. 

Tuleje cylindrowe

Z kolei każdy blok silnika, wyposażony jest w tuleje cylindrowe, stanowiące element, w którym porusza się tłok. Do och zadań należy sprężanie znajdującej się wewnątrz mieszanki paliwa oraz powietrza. 

Głowica

Górna część cylindrów jest przykryta głowicą. W jej wnętrzu, znajdują się między innymi gniazda zaworów, zawory, a także systemy ich otwierania oraz zamykania.

Układ rozrządu

Będąc już przy temacie zaworów. Nie sposób nie wspomnieć o układzie rozrządu. Jest to niezwykle istotny element samochodu, zważywszy na to, iż odpowiada on za ich prawidłową pracę. Warto wspomnieć również, że układ rozrządu, powszechnie zwany po prostu rozrządem, może być obsługiwany zarówno za pomocą specjalnego paska, jak i łańcucha.

Mechanizm korbowy

Innym istotnym elementem silnika samochodowego, jest również mechanizm korbowy. Umożliwia on przekształcanie ruchu posuwisto -zwrotnego na ruch obrotowy, tym samym spajając wszystkie części silnika. 

Układ smarowania

Równie istotny, jak mechanizm korbowy, jest także układ smarowania. Bez odpowiedniej ilości oleju, żaden z pojazdów, nie mógłby prawidłowo pracować. Odpowiada on za rozprowadzanie oleju po całym silniku, który został wcześniej dostarczony specjalnymi kanalikami. Do podstawowych części układu smarowania należą:

  • pompa oleju
  • miska olejowa
  • filtr

Układ chłodzenia

Ostatnim elementem, o którym wspomnimy w dzisiejszym artykule, będzie układ chłodzenia. Zaraz obok omawianego wcześniej układu smarowania, możemy zaliczyć go do najważniejszych układów w całym silniku. Odprowadza on ciepło powstałe w czasie spalania paliwa w cylindrach, tym samym nie doprowadzając do przgerzania sie mechanizmu. Składa się on z:

  • pompy wody
  • wentylatora
  • termostatu
  • pompy ciepła
Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne