Złomowanie auta – podstawowe informacje. Jak przebiega i co trzeba wiedzieć?

złomowanie auta

Krok po kroku

Złomowanie auta to ostateczność, ponieważ decydujemy się na to jedynie wtedy, gdy koszt ewentualnej naprawy jest wyższy niż szacunkowa wartość użytkowanego pojazdu i nie uda się go sprzedać. Konieczne jest jednak przestrzeganie pewnych procedur, tak aby proces złomowania auta przebiegł bez żadnych niespodzianek. Nie można udać się w dowolnym momencie na złomowisko i po prostu pozostawić na nim uszkodzony samochód, tak aby pracownicy złomowiska zajęli się jego zezłomowaniem. Jest to troszkę bardziej skomplikowane, ale wszystkie tajemnice i zagadki zostaną wyjaśnione w poniższym artykule.

Złomowanie auta – jak to konkretnie przebiega?

Złomowanie auta to dość nieprzyjemne doświadczenie życiowe, a to głównie z tego względu, że właściciele aut raz na zawsze muszą się pożegnać ze swoim ukochanym samochodem (którym często jeździli przez kilkanaście lat). Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, gdyż naprawa okaże się nieopłacalna pozostaje nam się udać do najbliższego punktu zbierania odpadów lub stacji demontażu. To właśnie tam znajdziemy profesjonalistów w swoim fachu, którzy dokładnie wytłumaczą nam jakie kroki należy podjąć, aby zezłomować uszkodzone auto. Zazwyczaj decydujemy się na to po poważnym wypadku komunikacyjnym, w którym nasze auto po prostu bardzo ucierpiało i zupełnie nie nadaje się do dalszej jazdy.

Sam proces złomowania auta jest stosunkowo prosty, gdyż zajmują się tym pracownicy wspomnianego wyżej punktu lub stacji. Konieczne jest jednak posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu i okazanie dowodu osobistego, aby potwierdzić swoją tożsamość. Niezbędna jest także karta pojazdu. Dodatkowo należy spełnić kilka innych kryteriów, a mianowicie samochód musi posiadać:

  • numer VIN,
  • ewentualnie może to być numer nadwozia, ramy lub podwozia.

Nie da się ukryć, że taka decyzja może być dość ciężka, lecz niekiedy nie ma się innego wyjścia. Kierowcy nie mogą się kierować sentymentami, ponieważ finalnie pozostaliby bez samochodu.

Złomowanie auta – co jeszcze jest ważne?

Osoby, które interesują się złomowaniem aut doskonale wiedzą o tym, że to wybrana stacja (lub punkt zbierania odpadów) zabierają się za unieważnienie dostarczonego im dowodu rejestracyjnego auta, ale też karty pojazdu i tablic rejestracyjnych. Będąc klientami takiej stacji otrzymujemy specjalne zaświadczenie o zezłomowaniu auta, ale też oświadczenie od pracownika stacji na temat unieważnienia wspomnianych wyżej dokumentów. Zaświadczenie wydaje się zwykle w trzech egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron oraz jeden dla wydziału komunikacji).

Mając za sobą powyższe czynności można przejść do procesu wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji. Mamy na to aż 30 dni od momentu, w którym postawiliśmy postawić na złomowanie aut. Oczywiście ważnym krokiem jest również zgłoszenie tego faktu do ubezpieczalni, tak aby niepotrzebnie nie płacić kolejnej składki OC.

Złomowanie auta – co z wyrejestrowaniem pojazdu?

Najwięcej problemów przy złomowaniu aut może nam sprawić poprawne wyrejestrowanie użytkowanego pojazdu. Trzeba mieć solidny powód, abyśmy mogli sobie pozwolić na zrealizowanie takiego kroku. Na całe szczęście istnieją pewne przesłanki, dzięki którym proces wyrejestrowania samochodu przebiegnie bez żadnych przykrych konsekwencji.

Wyrejestrować pojazd możemy przede wszystkim wtedy, gdy zostanie nam on skradziony. Możemy to zrobić w momencie, gdy zdecydujemy się na jego złomowanie i doprowadzimy pojazd do pracownika stacji demontażu lub punktu zbierania odpadów. Nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy wyrejestrowali auto, gdy dojdzie do jego kasacji za granicą, ale też gdy wywozimy samochód z kraju i rejestrujemy go w innym państwie. Jak widać nie jest to zbyt skomplikowane, ale nigdy nie działajmy w pośpiechu, ponieważ szybko może się okazać, że popełniliśmy jakiś błąd proceduralny i poniesiemy tego konsekwencje. Jeśli chcemy wiedzieć, kiedy dokładnie możemy się zdecydować na złomowanie auta powinniśmy sięgnąć po ustawę Prawa o Ruchu Drogowym z 1997 roku.

Pojazd uda nam się również wyrejestrować w sytuacji, w której wycofamy samochód z obrotu lub też udokumentujemy jego trwałą utratę (nie dochodzi wtedy do zmian w prawie własności). Warto się w to zaangażować i załatwić sprawę od A do Z, tak aby kilka miesięcy po złomowaniu auta na nasz adres korespondencyjny nie przyszło żadne niepokojące pismo.

Złomowanie auta – ile pieniędzy można za to dostać?

Pewnie każdy choć raz zastanawiał się nad tym ile konkretnie pieniędzy może otrzymać za złomowanie aut w punkcie zbierania odpadów lub na stacji demontażu. Nie trzeba długo siedzieć w tym temacie, aby mieć świadomość tego, że nie będą to wielkie pieniądze. Przyczyna jest prosta – samochód nie nadaje się do dalszego użytku, a więc z tego powodu decydujemy się na jego zezłomowanie, a nie sprzedajemy go innej osobie. Jego naprawa nie jest opłacalna, więc pozostaje nam jedynie złomowanie auta. Z tego też względu nie możemy oczekiwać za pojazd niewyobrażalnych sum pieniędzy. Wpływ na ostateczną wycenę auta i uzyskane pieniądze ma m.in. waga dostarczonego na złomowisko samochodu. Zwykle dostaniemy od pracownika punktu lub stacji od 300 do 500 złotych (chociaż może się to różnić w zależności od tego, w jakim mieście dokonamy złomowania). Istnieją jednak pewne kwestie, których nie powinniśmy lekceważyć:

  • jeśli dostarczymy do punktu niekompletne auto (masa mniejsza niż 90 procent), pracownik będzie mógł pobrać od nas opłatę za złomowanie,
  • dodatkowa opłata wynosi maksymalnie 10 złotych za każdy brakujący kilogram.

Niektórzy mogą się po prostu przykro zdziwić, dlatego lepiej wiedzieć, co nas może czekać przy decyzji o złomowaniu aut. W zdecydowanej większości przypadków kierowcy otrzymują jednak za dostarczone samochody przynajmniej kilkaset złotych. Nie jest to dla nas oczywiście żadne pocieszenie, ponieważ jesteśmy na tym stratni, ale zawsze to jakieś pieniądze. Najlepiej porozmawiać na ten temat z pracownikami punktów i stacji demontażu, tak aby wiedzieć na czym konkretnie stoimy.

Złomowanie auta – krótkie podsumowanie

Złomowanie auta to nic przyjemnego, ale czasami nie mamy innego wyjścia i musimy zdecydować się na taki krok. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy samochód zostanie uszkodzony, nie będziemy mogli go sprzedać i koszt ewentualnej naprawy jest wyższy niż jego aktualna wartość.

Osoby zdecydowane na złomowanie auta udają się z pojazdem bezpośrednio na stację demontażu lub też do punktu zbierania odpadów. Weźmy ze sobą dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu oraz dowód osobisty. Pracownicy dokładnie nam wszystko wytłumaczą i po zakończonej procedurze wystawią niezbędne zaświadczenie (o zezłomowaniu auta) oraz oświadczenie (o unieważnieniu dostarczonych dokumentów i tablicy rejestracyjnej). Później mamy 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji (poza powyższym przypadkiem możemy to zrobić np. wtedy, gdy auto zostanie nam skradzione, wywozimy je za granicę lub też dojdzie do jego kasacji w innym kraju). Pamiętajmy także o poinformowaniu o złomowaniu auta dotychczasowego ubezpieczyciela, aby nie płacić składek OC. Każdy samochód, który ma przejść przez proces złomowania musi posiadać numer VIN (ewentualnie numer ramy, nadwozia lub podwozia).

Za złomowane auto otrzymamy zazwyczaj kilkaset złotych (chociaż dużo zależy w tym miejscu od wagi samochodu). Dodatkowo możemy ponieść z tego tytułu pewne koszty, a konkretniej wtedy, gdy pojazd będzie niekompletny (poniżej 90 procent masy). Bądźmy przygotowani na to, że pracownik pobierze od nas około 10 złotych za każdy brakujący kilogram.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne