Czy akumulator ładuje się podczas postoju pojazdu?

Czy akumulator ładuje się podczas postoju

Krok po kroku

Za ładowanie akumulatora odpowiedzialny jest alternator. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowego napięcia baterii niezbędnego do zasilania odbiorników energii znajdujących się w samochodzie. Standardowo ładowanie odbywa się w czasie jazdy, jednak czy akumulator ładuje się podczas postoju pojazdu? Przekonaj się, co warto wiedzieć w tej kwestii.

Sprawdź, czy akumulator ładuje się podczas postoju

Właściciele pojazdów powinni zdawać sobie sprawę, że ładowanie akumulatora przez alternator możliwe jest wyłącznie przy uruchomionym silniku. Nie ma więc mowy o uzupełnianiu niedoborów energii baterii, gdy pojazd jest wyłączony. Trzeba jednocześnie pamiętać, że przy braku regularnego uruchamiania samochodu dochodzi do rozładowywania akumulatora. Prąd jest bowiem pobierany przez liczne urządzenia do podtrzymywania ich pracy. Jednak czy akumulator ładuje się podczas postoju z włączonym silnikiem? W takim wypadku dochodzi do nieznacznego doładowania napięcia, jednak proces ten jest mniej efektywny, niż podczas normalnej jazdy. Lepiej więc regularnie używać samochodu, co przełoży się na lepszą kondycję baterii.

Uwaga na jazdę na krótkich dystansach i ładowanie na postoju

Szczególnie szkodliwa dla stanu akumulatora jest jazda na krótkich dystansach. Podczas każdorazowego uruchomienia pojazdu dochodzi do dużego poboru mocy, co jest obciążeniem dla magazynu energii. Podczas krótkiej jazdy alternator nie jest w stanie uzupełnić napięcia pobranego do włączenia silnika i urządzeń pokładowych, co po dłuższym czasie może powodować odmowę posłuszeństwa przez akumulator. Warto również pamiętać o innej kwestii. To, czy akumulator ładuje się podczas postoju uzależnione jest od ilości włączonych odbiorników prądu. Jeśli przy włączonym silniku pracuje dodatkowo ogrzewanie foteli, radio i światła można być pewnym, że pobór energii z akumulatora znacznie przewyższa jej doładowywanie.

Jak najefektywniej naładować akumulator?

Lepszym pomysłem na naładowanie akumulatora jest regularne korzystanie z samochodu, a zwłaszcza jazda na dłuższych dystansach. Podczas takiej pracy silnika sprawny alternator jest w stanie uzupełnić niedobory mocy w baterii samochodu i utrzymać jej odpowiedni poziom. Możne się jednak zdarzyć, że konieczne będzie awaryjne doładowanie napięcia w akumulatorze. Rozładowaną baterię trzeba wówczas podłączyć do prostownika, który powinien działać przypięty do samochodu przed co najmniej kilka godzin. Jest to czasochłonne rozwiązanie, jednak nieuniknione przy nieoczekiwanym rozładowaniu się akumulatora lub usterce alternatora.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne