Eksploatacja samochodu – co należy systematycznie wymieniać w swoim pojeździe?

Krok po kroku

Samochód stał się obecnie najczęściej stosowanym przez ludzi środkiem transportu. Można nim pokonywać zarówno krótkie, jak i dłuższe dystanse o wszelakim poziomie zaawansowania. Aby osobisty pojazd zawsze dowoził nas do miejsca docelowego i gwarantował niezawodność, my jako właściciele również musimy o niego odpowiednio zadbać. Samo tankowanie nie wystarczy, a do grona czynności eksploatacyjnych warto zaliczyć więcej aniżeli tylko wymianę żarówek. Poniżej postaramy się wymienić i krótko opisać wszystkie działania serwisowe, o których ze względów bezpieczeństwa swojego, jak i innych powinien pamiętać użytkownik samochodu osobowego. Zapraszamy!

Klocki i tarcze hamulcowe

Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest znacznie ważniejsze aniżeli stan techniczny jakiegokolwiek samochodu. Dlatego też, na pierwszym miejscu w obecnym zestawieniu postawiliśmy właśnie klocki i tarcze hamulcowe, które to odpowiadają za poprawne zatrzymywanie się pojazdu w nagłych sytuacjach. Ciężko jest dokładnie powiedzieć, co jaką liczbę kilometrów powinno się te części wymieniać. Należy jednak na bieżąco kontrolować sytuację, ażeby nie dojść do momentu całkowitego wykończenia materiału ciernego. Świadczy o tym dźwięk tarcia o siebie metalowych części w trakcie hamowania – konieczne jest wtedy niezwłoczne udanie się do najbliższego mechanika i bardzo ostrożne operowanie zarówno gazem, jak i hamulcem.

Olej silnikowy oraz wszystkie płyny eksploatacyjne

Olej jest kluczowym w kontekście poprawności pracy silnika elementem eksploatacyjnym. Odpowiada on za redukcję tarcia na wszystkich podzespołach w silniku, ale też ma za zadanie oczyszczać i chłodzić każdy mechanizm w trakcie pracy. Braki oleju w misce bądź rzadka jego zmiana mogą przyczynić się do zatarcia silnika, co w konsekwencji będzie wymagało bardzo drogiej naprawy. Sama wymiana oleju nie jest niczym kosztownym ani czasochłonnym. Wystarczy poszukać odpowiedniego serwisu, poprzez chociażby wpisanie frazy wymiana oleju Gdańsk w wyszukiwarkę, a następnie umówić się na konkretny dzień w celu szybkiej zmiany takiego czynnika roboczego i wszystkich niezbędnych filtrów. Olej silnikowy wymieniamy co około 10 000 km.

Podobna sytuacja dotyczy chociażby płynu hamulcowego czy też chłodniczego. Ich wymiana również jest niezbędna, gdyż zlekceważenie sytuacji grozi poważnymi awariami. Nie wykonuje się tych czynności zazwyczaj tak często jak wcześniej omawianego oleju, jednak co jakiś czas również warto zlecić takie zadanie serwisantom.

Akumulator

Ważny element eksploatacyjny, odpowiedzialny za doprowadzanie energii elektrycznej. Bez sprawnego akumulatora samochód nie będzie w stanie samodzielnie odpalić, co jest niesłychanie ważne szczególnie w kontekście dalszych tras. Sama wymiana tego elementu powinna mieć miejsce co około 4-5 lat, a regularne doładowywanie akumulatora przy użyciu prostownika to rzecz, o której powinno pamiętać się co najmniej kilka razy w roku.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.