Układ smarowania silnika jest jednym z najważniejszych podzespołów każdego samochodu wyposażonego w konwencjonalny silnik spalinowy. Trudno sobie wyobrazić pracę jednostki bez jej właściwego i ciągłego smarowania. Dobrze znane nam, montowane w samochodach jednostki muszą być cały czas smarowane za pomocą odpowiednio dobranych olejów, dzięki temu nie ulegają one zatarciu. Każdy kierowca, który chociaż raz miał do czynienia z zacierającym się silnikiem, doskonale wie, jak duży jest to problem. Jednym z ważniejszych elementów każdego układu smarowania jest filtr oleju i to właśnie on będzie bohaterem naszego artykułu. Serdecznie zapraszamy Państwa do dalszej lektury.
Jak zbudowany jest filtr oleju w samochodzie?
Filtry oleju montowane w samochodach zbudowane są z metalowej puszki, stanowiącej ich obudowę oraz integralną część. Puszka ta jest nakręcana za pomocą gwintu na króciec, którym dostarczany jest pod ciśnieniem olej. Sam element filtrujący zbudowany jest ze złożonej w harmonijkę włókniny lub papieru filtracyjnego, a metalowe elementy mają na celu zabezpieczyć go przed uszkodzeniem oraz odkształceniem pod wpływem ciśnienia panującego w całym układzie.
Budowa filtra oleju jest więc stosunkowo prosta, dzięki czemu niezawodna. Im bardziej rozbudowany byłby dany filtr, tym większe jest ryzyko wystąpienia jakichkolwiek usterek, które często okazują się opłakane w skutkach dla naszej jednostki napędowej.
Gdzie zlokalizowany jest filtr oleju?
Filtr oleju wchodzi w skład układu smarowania. Jest więc zlokalizowany bezpośrednio przy głowicy silnika. W większości konstrukcji dostęp spod maski może być mocno utrudniony. W takich przypadkach, do wymiany należy wykorzystać kanał lub odpowiedni podnośnik, a następnie zdjąć dolną osłonę naszej jednostki napędowej. Dokładna lokalizacja filtru oleju jest podawana przez producenta w instrukcji serwisowej każdego pojazdu.
Jakie są zadania filtrów oleju silnikowego?
Podstawowym zadaniem każdego filtra jest oczyszczanie oleju z różnego rodzaju osadów oraz drobnych elementów, które mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów ruchomych naszej jednostki napędowej. Filtr wyłapuje drobinki metalu, które mogą się pojawiać w silniku, zatrzymuje również osady, które z wiekiem zbierają się na różnych elementach jednostki napędowej, a po ich uwolnieniu może dojść do zatkania kanałów, za pomocą których olej pompowany jest do newralgicznych fragmentów jednostki napędowej.
Rola filtra oleju silnikowego jest więc bardzo istotna nie tylko z punktu widzenia samego układu oraz wydajności jego działania, ale również bezpieczeństwa całej jednostki napędowej.
Gdzie można kupić filtry oleju silnikowego?
Jeśli szukacie Państwo odpowiedniego filtra oleju do swojego samochodu, to zachęcamy do odwiedzenia tej strony internetowej: https://www.ucando.pl/k/filtry-oleju/U0101. Znajdziecie tutaj szeroką ofertę filtrów oleju, które są dopasowane do wielu różnych modeli samochodów osobowych i dostawczych. Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą sklepu Ucando.pl.