Objawy uszkodzonej dwumasy w benzynie

Objawy uszkodzonej dwumasy w benzynie

Krok po kroku

Czym jest dwumasa?

Objawy uszkodzonej dwumasy w benzynie powiązane są z jej budową i funkcjonowaniem. Dwumasa, czyli dwumasowe koło zamachowe, stosowana jest w większości współcześnie produkowanych aut. Montowane jest ono zarówno przy samochodach z silnikami Diesla, ale również z silnikami benzynowymi (wolnossącymi i z doładowaniem). Jest to tłumik drgań skrętnych, który „współpracuje” z wałem korbowym silnika oraz z tarczą sprzęgła. Wykorzystanie dwumasowego koła zamachowego pozwala na wytłumienie uciążliwych drgań.

Do czego służy koło dwumasowe?

Dwumasa jest rozwiązaniem, które znacznie przyczynia się do komfortu użytkowania samochodu. Dzięki separowaniu wibracji, karoseria auta nie drga nieprzyjemnie. Dwumasowe koło zamachowe zapewnia ponadto cichszą pracę silnika, zmniejszenie spalania czy ochronę skrzyni biegów oraz pozostałych elementów układu napędowego przed zbytnimi przeciążeniami.

Jakie są objawy uszkodzonej dwumasy w benzynie?

Do głównych znaków ostrzegających o zniszczeniu koła dwumasowego należą różnego rodzaju dźwięki, wykraczające poza normalne odgłosy samochodu. Takie hałasy to przede wszystkim:

  • nieprzyjemny dźwięk, który można usłyszeć tuż po zmianie biegu, w momencie puszczania sprzęgła,
  • różnej głośności piski słyszalne podczas redukowania biegów,
  • stukot wydobywający się z auta przy uruchamianiu lub gaszeniu silnika,
  • odgłosy uderzenia i stukania przy pracy silnika na niskich obrotach,
  • odgłos klekotania na biegu jałowym.

Kolejne objawy uszkodzonej dwumasy w benzynie to przede wszystkim problemy ze zmianą biegów. W momencie gdy dwumasa jest uszkodzona, korzystający z pojazdu może także odczuwać na karoserii wibracje i szarpanie w momencie, w którym wrzucony jest bieg wysoki. Drżeć może również pedał sprzęgła czy podwozie. Niektórzy zaobserwują ponadto zaburzenie płynności jazdy podczas zwiększania prędkości na niskich obrotach.

Jak dbać o koło dwumasowe?

Warto pamiętać, że dłuższa żywotność koła dwumasowego powiązana jest bezpośrednio z odpowiednim użytkowaniem samochodu. Korzystający z auta musi zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • ograniczenie jazdy na niskich obrotach,
  • stronienie od zbyt gwałtownej jazdy,
  • wciskanie sprzęgła przy gaszeniu i odpalaniu samochodu,
  • redukcję biegu przy wjeździe pod górkę oraz przy wyprzedzaniu.

Kluczowe może okazać się także regularne sprawdzanie stanu dwumasy. Gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy uszkodzonej dwumasy w benzynie należy udać się na przegląd samochodu do mechanika lub zakupić nową część.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne