Co to jest tryb awaryjny w samochodzie – Wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Krok po kroku

Każdy kierowca samochodu powinien być przygotowany na wystąpienie wielu różnorodnych sytuacji, które mogą wydarzyć się w trakcie prowadzenia auta. Niekiedy zdarza się, że nasz pojazd przechodzi w tryb awaryjny. Niejeden kierowca zetknął się z takim zjawiskiem w swojej karierze. Czym jest tryb awaryjny i dlaczego nasze auto przechodzi na taki system pracy? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Tryb awaryjny samochodu i jego krótka charakterystyka

Co to jest tryb awaryjny w samochodzie? Wystąpienie trybu awaryjnego dla naszego pojazdu oznacza po prostu reakcję obronną, którą można porównać do wystąpienia gorączki w naszym organizmie. Dla osoby kierującej pojazdem jest to jasny, czytelny przekaz, że wystąpiły problemy z poprawnym działaniem auta. Warto także wiedzieć, że tryb awaryjny w naszych autach włączany jest zawsze wtedy, gdy sterownik ECU wykrywa problemy, które mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń.

Silnik, czyli najczęstsza przyczyna włączenia się trybu awaryjnego samochodu

Tryb awaryjny w samochodzie w większości przypadków sygnalizuję nam problem z działaniem silnika. Wadliwe działanie najważniejszego podzespołu- serca każdego auta, może wywołać nieodwracalne skutki. Przeważnie to sterownik silnika ulega awarii. Co ważne, niekoniecznie w silniku musi znajdować się pierwotny problem. Działanie sterownika oparte jest na bardzo prostym schemacie.

Jak działa sterownik silnika?

Kiedy wykrywane zostaje uszkodzenie, które może pogłębić awarię bądź spowodować lawine kolejnych, sterownik silnika ogranicza możliwości jednostki napędowej. Tym samym powoduje to odcięcie kierowcy pojazdy od swobodnego regulowania osiągami. 

Jakie problemy najczęściej wprowadzają nasz samochód w tryb awaryjny?

Właściciele diesli, widząc swoje auto w trybie awaryjnym, mogą najczęściej spodziewać się problemów z turbiną (jej przeładowaniem, niedoładowaniem czy uszkodzeniem zaworu N75). Tryb awaryjny w dieslach i autach benzynowych najczęściej wywoływany jest także przez uszkodzoną chłodnicę, czujnik temperatury czy intercooler. Awaryjny tryb pracy auta często informuję nas także o awarii automatycznej skrzyni biegów. Najczęściej przyczyną jest zbyt niski poziom oleju w skrzyni bądź jej przegrzewanie. 

Bez znaczenia pozostaje przyczyna wywołania trybu awaryjnego w naszym samochodzie. Jest to dla nas sygnał, że samodzielnie bądź przy pomocy profesjonalnego warsztatu samochodowego powinniśmy usunąć usterkę. Długotrwała jazda w trybie awaryjnym prowadzi do poważnych konsekwencji, wymagających dogłębnych i kosztownych napraw. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne