Audi w Formule 1? Poczekaj do 2026!

Krok po kroku

Audi oficjalnie ogłosiło, że wejdzie do Formuły 1 w 2026 roku jako dostawca silników. Fakt, który zespół Audi dostarczy swój silnik F1, okaże się do końca 2022 roku, ale Sauber – który również ogłosił dziś zakończenie współpracy z Alfa Romeo – wydaje się prawdopodobnym kandydatem.

Jakie są nowe przepisy w Audi?

Nieco ponad tydzień po tym, jak Formuła 1 zatwierdziła nowe przepisy dotyczące silników, które wejdą w życie w 2026 roku, Audi oficjalnie ogłosiło swoje plany dotyczące udziału w tej najważniejszej serii sportów motorowych na otwartych kołach. Wejście Audi do F1 zbiega się z rozpoczęciem obowiązywania nowych przepisów silnikowych. Niemiecki producent ogłosił, że zamierza rozpocząć dostawy silników na sezon 2026. Audi opracuje swoją jednostkę napędową w zakładzie Audi Sport w Neuburgu. Czy wiesz, że po raz pierwszy od ponad dekady, zespół napędowy F1 będzie montowany w Niemczech?

Audi jest w trakcie opracowywania swojego własnego silnika

Jednym z celów zmienionego regulaminu silnikowego F1 jest przyciągnięcie nowych dostawców jednostek napędowych. Od 2026 roku, turbodoładowane silniki V-6 o pojemności 1,6 litra używane w Formule 1 będą zasilane w 100 procentach ekologicznym paliwem, a elektryczna część hybrydowego układu napędowego będzie wytwarzać trzykrotnie większą moc niż dzisiejsze rozwiązania. Począwszy od 2026 roku, MGU-K, który zbiera energię kinetyczną i wykorzystuje energię elektryczną za pośrednictwem wału korbowego, będzie miał prawie trzykrotnie większą moc, do 350 kilowatów, czyli około 469 koni mechanicznych. To zwiększy całkowitą moc systemu do ponad 1000 koni mechanicznych. MGU-H, który obecnie pobiera energię cieplną ze spalin w turbosprężarce i może wykorzystywać energię elektryczną do redukcji opóźnienia turbo, zostanie usunięty z jednostki napędowej F1 w 2026 roku. Większe poleganie na energii elektrycznej sprawi, że ilość paliwa używanego podczas wyścigu spadnie ze 100 kg do 70 kg, podczas gdy usunięcie MGU-H, wraz z innymi środkami, ma na celu zmniejszenie kosztów.

Fani Audi są wniebowzięci

O możliwości dołączenia Audi do Formuły 1 plotkowano od lat. Marka twierdzi, że obecnie koncentruje się na zatrudnianiu personelu oraz pozyskiwaniu infrastruktury technicznej i budynków potrzebnych do rozwoju jednostek napędowych. Te elementy powinny być na miejscu do końca roku, co daje Audi trzy lata na przygotowanie swojej jednostki napędowej przed rozpoczęciem sezonu 2026. Z Porsche również mówi się, że wchodzi F1 jako dostawca silnika, potencjalnie z Red Bull Racing. Bez wątpienia 2026 ma być ważnym rokiem dla największej globalnej serii sportów motorowych.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne