Posiadasz samochód marki Kia? Uważaj, żeby nikt Ci go nie ukradł!

Krok po kroku

“Kia Challenge”, która panuje na popularnym serwisie społecznościowym – TikTok, zachęca ludzi do włamywania się i kradzieży samochodów marki Kia. Wyzwanie to rozpoczęło się w Milwaukee, ale to miasto jest tylko częścią tego, co stało się ogólnoświatowym problemem.

Czy wiesz, że pojazdy produkowane przez markę Kia stanowią około 67 procent wszystkich skradzionych pojazdów w Milwaukee w 2021 roku?!

Na czym polega wyzwanie z TikTok-a?

Nie da się ukryć, że wszystkie nowoczesne samochody mają jakąś formę systemu bezpieczeństwa. Tesle posiadają nawet tryb Sentry, który wykorzystuje kamery zewnętrzne pojazdu, aby odstraszyć potencjalnych złodziei. Niemniej jednak pomimo najlepszych starań producentów i właścicieli samochodów, istnieją sposoby, aby ludzie ukradli auto, zwłaszcza jeśli wymyślą, jak wykorzystać jego słaby punkt. Kia Challenge polega na tym, że złodzieje filmują siebie, włamując się do samochodu i zabierając go na przejażdżkę, a następnie porzucają go. Dzięki tej zachęcie z TikTok, złodzieje obrali sobie za cel pojazdy marki Kia, które używają zapłonu opartego na kluczyku, a nie na przycisku, który można znaleźć w nowszych pojazdach. Złodzieje wiedzą, że mogą rozbić tylne okno w tej marce pojazdu bez uruchamiania systemu alarmowego. Po wejściu do samochodu mogą go uruchomić i odjechać w ciągu jednej lub dwóch minut.

Jak zabłąkany kabel USB może być twoim zgubą!

Złodzieje twierdzą, że jeśli odciągną osłonę na dole kolumny kierownicy, mogą uruchomić samochód za pomocą niczego więcej niż kabla USB. Powodem, dla którego te marki stały się celem, jest fakt, że w wielu modelach brakuje kluczowego urządzenia antykradzieżowego znanego jako immobilizer silnika. Immobilizery silnika wykorzystują transponder, często z systemem dwóch kodów, w którym samochód i odpowiedni klucz grają w szybką grę telefoniczną, aby sprawdzić, kto naprawdę próbuje włączyć silnik. Rzecznik prasowy Kia powiedział, że “większość” samochodów na rynku amerykańskim posiada immobilizer, ale powszechne stosowanie tego zabezpieczenia rozpoczęło się dopiero w roku modelowym 2022.

Wszystko zaczęło się od “niewinnego” tutorialu

Trend TikTok, który mocno przyczynił się do problemu, ma swój początek, gdy grupa nazywająca siebie “Kia Boyz” wyprodukowała tutorial wideo nakręcony w Milwaukee pokazujący, jak ukraść samochód marki Kia. Jako ciekawostkę dodamy, że stało się to na tyle dużym problemem, że Departament Policji Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee oferuje darmowe kluby kierownicy wszystkim studentom, pracownikom i wykładowcom, którzy posiadają samochód którejś z tych marek.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne