Lamborghini Gallardo – brutalny i piękny

Krok po kroku

Supersamochody są symbolem nowatorskiej myśli konstruktorskiej, prędkości i elegancji. Skupiają na sobie wzrok każdego entuzjasty motoryzacji na świecie. Jednym z takich wyjątkowych aut jest niewątpliwie Lamborghini Gallardo. Pojazd ten z pewnością należy do czołówki, jeśli chodzi o rozpoznawalność modelu. Z tego powodu to właśnie on został bohaterem niniejszego artykułu.

Co wiadomo o debiucie Lamborghini Gallardo?

Kultowe Lamborghini Gallardo to supersamochód klasy średniej. Był on produkowany w latach 2003-2013. Jego oficjalna prezentacja miała miejsce w trakcie targów odbywających się w 2003 roku w Genewie. Na tamten moment auto stanowiło pierwszy drogowy model w dziejach koncernu, jaki posiadał silnik V10.

Początkowe parametry

Opisywany pojazd wyprodukowany przez Lamborghini w pierwotnej wersji napędzany był przez silnik o pojemności 5,2 litra i mocy 500 KM. Jego maksymalny moment obrotowy wynosił 510 niutonometrów.

Egzemplarz ten wyposażony był w 6-biegową, ręczną skrzynię i posiadał napęd na cztery koła. Rozpędzał się do setki w 4,2 sekundy, będąc w stanie osiągnąć pułap nawet 309 km/h.

Lamborghini Gallardo Spyder

W 2005 roku miał miejsce debiut Lamborghini Gallardo Spyder. Wyróżniało się ono miękkim, składanym dachem. Napędzał je też mocniejszy silnik (moc szacowana na 520 KM).

Lamborghini Gallardo Superlegger

Dwa lata po prezentacji Spydera w Genewie przedstawiono nowy model – Gallardo Superleggera. Ponownie zwiększono moc samochodu, tym razem o kolejne 10 KM. Zmniejszono również wagę własną auta, dzięki czemu nabierało rozpędu do 100 km/h w 3,8 sekundy. Jednocześnie było ono w stanie osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 315 km/h.

Lamborghini Gallardo LP560-4

Kolejne ważne zmiany przyniósł rok 2008. Wówczas światło dzienne ujrzał ulepszony Gallardo LP560-4. Jego konstrukcja była 20 kilogramów lżejsza od pierwotnej wersji, a silnik miał moc 560 KM. To dawało maszynie szansę na rozpędzenie się do setki w 3,7 sekundy i rozwinięcie prędkości do 325 km/h.

Odmiany specjalne Lamborghini Gallardo

Lamborghini Gallardo było obecne na rynku przez całą dekadę. Cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników motoryzacji i szybkiej jazdy. Doczekało się licznych odmian specjalnych, takich jak tylnonapędowe LP 550-2 Valentino Balboni.

Ostatnim samochodem z serii, jaki kiedykolwiek powstał, było Gallardo LP 570-4 Spyder Performante w kolorze Rosso Mars. Wyprodukowano je w listopadzie 2013 roku.

Podsumowanie

Samochód Lamborghini Gallardo dziś uznawany jest za kultowy. Łącznie wyprodukowano ponad 14 tysięcy sztuk tego włoskiego auta.

Ciekawostką jest, że model ten dwa razy (w 2006 i 2009 roku) wygrywał plebiscyt Top Gear odbywający się pod hasłem „Samochód Marzeń”.

źródło: go-racing.pl

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.