Auto ciężko odpala na zimnym silniku benzynowym- jakie mogą być tego przyczyny?

Auto ciężko odpala na zimnym silniku benzyna

Krok po kroku

Auto ciężko odpala na zimnym silniku benzynowym? Za pewne dla każdego kierowcy jest to niekomfortowa sytuacja, tym bardziej, że najprawdopodobniej jest to symptomem poważniejszej usterki. Aby zdiagnozować problem warto już na starcie przeanalizować, jaki element uległ uszkodzeniu biorąc pod lupę to, w jaki sposób wygląda rozruch silnika. 

Kilka podstawowych elementów mających wpływ na rozruch auta

Z jednej strony są to części odpowiedzialne za zasilanie, z drugiej za sam rozruch. Warto więc zbadać akumulator, ale i rozrusznik, stacyjkę, a także filtry paliwa oraz świece. 

Odpalamy samochód- w jaki sposób się to odbywa? 

Podstawowym elementem jest tutaj rozrusznik. Posiada on niewielkie koło zębate i pozwala uruchomić silnik poprzez rozkręcenie wału korbowego do odpowiedniej prędkości. Dzięki niej dochodzi do zassania paliwa oraz powietrza, działanie sprężarki, a w konsekwencji do uruchomienia zapłonu. Aby rozrusznik w ogóle mógł podjąć pracę potrzebuje zasilania i tutaj pojawia się kwestia prądu płynącego z akumulatora. 

Auto ciężko odpala na zimnym silniku benzynowym- możliwe przyczyny

Przyczyny trudności w odpalaniu samochodu można się dopatrywać w awarii każdego z elementów odpowiedzialnych za rozruch samochodu. Na pewno warto wziąć pod uwagę następujące scenariusze:

Awaria rozrusznika 

Jest to jedna z najbardziej prawdopodobnych opcji. Można ją zdiagnozować w momencie, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce uruchamianie następuje bardzo wolno i wyraźnie słychać spowolnione obroty. Zużyty rozrusznik na początku może pozwalać na odpalenie auta chociaż wyraźnie będzie słychać, że chodzi ciężko i wolno. W końcu jednak po przekręceniu kluczyka nic już się nie wydarzy i element ten będzie całkowicie do wymiany. Ewentualnie, uszkodzeniu mogły też ulec przewody bezpośrednio prowadzące do rozrusznika. 

Rozładowany akumulator 

Samochód bez odpowiednio naładowanego akumulatora nie ma prawa ruszyć z miejsca. Prąd jest niezbędny już na etapie rozruchu silnika. Jeśli więc auto ciężko odpala na zimnym silniku benzynowym lub nie odpala wcale, jedną z pierwszych rekomendowanych rzeczy jest podpięcie akumulatora do ładowania oraz sprawdzenie poziomu naładowania baterii. 

Zanieczyszczenie paliwa 

Z jednej strony zanieczyszczenie paliwa może wynika z tankowania w miejscach o nienajlepszej renomie, nieodpowiednie parametry mieszanki paliwowej mogą być także konsekwencją zapchanego filtru paliwa. Jeśli auto ciężko odpala na zimnym silniku benzynowym- na pewno warto sprawdzić filtry. Poprzez niedrożność filtra ilość dozowanego paliwa będzie za mała, aby umożliwić rozruch silnika. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne