Co robić, kiedy kontrolka akumulatora zapala się i gaśnie?

Kontrolka akumulatora zapala się i gaśnie

Krok po kroku

Kontrolka akumulatora w Twoim samochodzie zapala się i gaśnie, a ty nie wiesz, co to oznacza? Zastanawiasz się, czy zapalająca się i gasnąca kontrolka to powód do zmartwień? A może szukasz informacji o tym, kiedy warto interweniować przy migającej kontrolce akumulatora? Sprawdź, co taka zapalająca kontrolka może oznaczać i w jaki sposób postępować, kiedy zapala się i gaśnie.

Co oznacza kontrolka akumulatora?

Kontrolki w każdym pojeździe powstały po to, żeby alarmować kierowcę o elementach, które wymagają jego uwagi. Każdy samochód jest inny, więc kontrolki w nim będą się inaczej prezentować. W nowocześniejszych pojazdach diagnostyka jest na tyle zaawansowana, że wyświetlacz od razu informuje o możliwościach usterki lub przeciążenia wybranych segmentów pojazdu. Inne modele samochodów mają wbudowany zestaw kontrolek, który sygnalizuje niepokojące wydarzenia w najważniejszych komponentach pojazdu, czyli w silniku, baku, czy akumulatorze.

W większości pojazdów kontrolka może mieć więcej niż jeden kolor i świecić się na żółto lub na czerwono. Żółty lub pomarańczowy odcień sugeruje niepokojący stan, z kolei czerwony — stan potencjalnego zagrożenia i konieczności zatrzymania się, a następnie skontrolowania stanu technicznego pojazdu.

Kiedy warto zabrać samochód do mechanika, kiedy kontrolka akumulatora zapala się i gaśnie?

Akumulator to bardzo ważny element każdego samochodu, bo to on pomaga odpalić samochód i ruszyć z miejsca. Kontrolki akumulatora mogą sugerować awarię, problem z łącznością lub problem z napięciem w trakcie ładowania akumulatora. Te wszystkie nieprawidłowości mogą doprowadzić do unieruchomienia pojazdu i braku możliwości kontynuowania jazdy, dlatego tak ważne jest monitorowanie kontrolek akumulatora i reagowania, kiedy ta sygnalizuje, że dzieje się coś niepokojącego.

Przed oddaniem pojazdu do mechanika warto sprawdzić, czy akumulator nie jest po prostu rozładowany. Jeśli jednak to nie poziom naładowania akumulatora jest problemem, wizyta w serwisie może być konieczna.

Jakich niepokojących sygnałów warto wypatrywać, kiedy kontrolka akumulatora się zapala?

Kontrolki zostały tak zaprojektowane, żeby ostrzegać kierowców przed możliwym niebezpieczeństwem. Jeśli kontrolka akumulatora przyjmuje czerwoną barwę i włącza się i gaśnie, warto profilaktycznie sprawdzić stan techniczny pojazdu u mechanika. Mechanik zdeterminuje, czy problem to tylko chwilowy spadek napięcia, czy to awaria alternatora, uszkodzenie przewodów lub paska wielorowkowego.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne