Jak sprawdzić regulator napięcia w alternatorze – Wystarczy miernik uniwersalny

Krok po kroku

Regulator napięcia to jeden z bardzo istotnych elementów układu ładowania w samochodzie. Uszkodzony regulatora napięcia może spowodować poważną awarię a w niektórych modelach aut nawet unieruchomienie silnika. Co warto wiedzieć o regulatorze napięcia i w jaki sposób sprawdzić, czy prawidłowo działa?

Co to jest regulator napięcia alternatora?

Regulator napięcia jest podstawowym elementem w układzie ładowania akumulatora. Służy do utrzymania na stałym poziomie napięcia wytwarzanego przez alternator pomimo zmian obrotów silnika. W praktyce następują pewne wahania, jednak nie powinny przekraczać 0,5 V. Odstępstwa od normy mogą być spowodowane jednoczesnym uruchomieniem wielu funkcji na przykład klimatyzacji, świateł mijania, radia, ogrzewania foteli, czy szyb. W takiej sytuacji alternator może zostać przeciążony, a regulator może nie nadążać z regulacją odpowiedniego strumienia prądu.  

 Jakie są objawy uszkodzenia regulatora napięcia w alternatorze?

Objawy uszkodzenia regulatora napięcia w alternatorze będą zależały w głównej mierze od rocznika auta. W nowoczesnych samochodach, które są wyposażone w systemy elektroniczne awaria spowoduje, że komputer zatrzyma pojazd i nie będzie można kontynuować jazdy. Jest to bardzo stresująca sytuacja dla kierowcy, ale dzięki temu nie nastąpią poważne uszkodzenia. W starszych modelach można dostrzec szereg nieprawidłowości. Po uruchomieniu silnika można zaobserwować włączoną kontrolkę informującą o awarii układu ładowania, jednak jej światło jest bardzo jasne. Brak prądu podczas jazdy. Następuje nagłe wzmocnienie lub osłabienie w światłach reflektorów. Podświetlenia na desce rozdzielczej nie działają prawidłowo. Wewnątrz samochodu może być wyczuwalny zapach siarkowodoru, świadczy on o zbyt wysokim napięciu w alternatorze i zdecydowanym przeładowaniu akumulatora. Nie należy bagatelizować tych objawów, ponieważ może nastąpić poważna awaria instalacji elektrycznej.

 Co zrobić, gdy dojdzie do awarii regulatora napięcia w alternatorze?

W sytuacji, kiedy dojdzie do uszkodzenia regulatora, nie pozostaje nic innego jak jego wymiana na nowy. Najlepiej wybrać oryginalny produkt, który jest wysokiej jakości wykonania i gwarantuje poprawne działanie przez długi czas.

 Jak sprawdzić regulator napięcia w alternatorze?

 Skontrolowanie działania regulatora jest dość proste, należy je przeprowadzić przy włączonym silniku. W tym celu należy użyć miernika uniwersalnego zwanego też multimetrem. Miernik jest urządzeniem łatwym w obsłudze, można go zakupić w przystępnej cenie w sklepach z narzędziami lub marketach. Aby wynik pomiaru był prawidłowy, miernik należy ustawić na odpowiednią wartość prądu stałego. Proces pomiaru należy rozpocząć od skontrolowania, czy od alternatora do regulatora dochodzi prąd następnie czy wyjście regulatora generuje odpowiednie napięcie ładowania. Sytuacja, w której z alternatora dostarczane jest napięcie do regulatora, a z regulatora na kolejne części układu już nie świadczy o uszkodzeniu. Sprawdzenie napięcia w regulatorze można wykonać samodzielnie lub zlecić mechanikowi. Poprawne napięcie ładowania powinno wynosić od 13,8 do 14,4 V. Wynik można porównać z wartościami podanymi w instrukcji dołączonej do samochodu.

 Sprawdzenie napięcia w regulatorze alternatora jest bardzo proste, a może ustrzec przed poważną usterką lub sytuacją, w której samochód będzie musiał jechać do serwisu na lawecie. Warto zaopatrzyć się w miernik jego koszt jest nieporównywalnie mniejszy niż zakup nowej części.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne