Co to jest odma w silniku oraz co grozi w razie jej awarii?

Co to jest odma w silniku

Krok po kroku

Silnik auta to jego najważniejsza część oraz ta, która jest jednocześnie najbardziej skomplikowana. Silnik składa się z wielu podzespołów, które są odpowiedzialne za różne zadania podczas pracy jednostki napędowej. Tym razem bliżej przyjrzyjmy się odmie silnika. Czym ona jest? Jaką odgrywa rolę? Co się dzieje w razie jej awarii? Jakie są objawy awarii odmy silnika?

Czym jest odma silnika?

Odma silnika, jest elementem konstrukcji układu napędowego, który odpowiada za odprowadzanie nagromadzonych gazów ze skrzyni korbowej. Prawidłowe działanie korby silnika, ma bardzo duże znaczenie dla optymalnej pracy całej jednostki napędowej. Odma silnika najczęściej wygląda jak gruby przewód, a działanie odmy jest wspierane przez dwa rodzaje zaworów.

Jaką rolę odgrywa odma silnika?

W skrzyni korbowej podczas procesu sprężania powietrza oraz paliwa, które są kierowane do komory spalania, powstają gazy jako efekt uboczny całego procesu. Takie gazy muszą zostać odprowadzone. Właśnie takie zadane ma odma silnika, która przekierowuje wspomniane wcześniej gazy go cylindrów silnika. Oznacza to, że w skrzyni korbowej nie występuje niekontrolowany wzrost ciśnienia gazów, który może doprowadzić do awarii całego układu napędowego.

Awaria odmy silnika

Awaria odmy nie jest procesem, który pojawia się nagle. Z powodów konstrukcyjnych w odmie z czasem gromadzi się maź, która z czasem może prowadzić do zapchania tej części silnika. Jeśli jest ona zapchana, ciśnienie w silniku wzrasta co prowadzi do uszkodzenia uszczelek oraz w pierwszej kolejności do wycieku oleju silnikowego. Kolejne problemy jakie się pojawiają podczas zapchanej odmy to: nierównomierna praca silnika, szarpanie oraz zapalenie kontrolki ostrzegawczej. Należy pamiętać, że jeśli mamy podejrzenia, że awarii uległa omawiana część powinniśmy jak najszybciej udać się do serwisu. W ten sposób unikniemy dużych kosztów naprawy, które mogą wynikać z uszkodzonych elementów z powodu zbyt dużego ciśnienia w jednostce napędowej.

Jakie są objawy zapchania odmy silnika?

Awaria odmy, może doprowadzić do dużych problemów. Na szczęście objawy samej awarii są dość proste do rozpoznania. Zanim pojawi się wyciek oleju, pierwszym objawem będzie samoczynne podnoszenie się bagnetu do mierzenia poziomu oleju silnikowego. Podczas wyciągania bagnetu, będzie również słychać syczenie.

Kolejnym objawem, który dość łatwo można zauważyć, jest niecodzienna praca jednostki napędowej naszego auta. Jak widać, regularne sprawdzanie poziomu oleju przy pomocy bagnetu, może uchronić nas nie tylko przed zatarciem silnika, ale również ustrzec przed inną awarią, która może okazać się niezwykle kosztowna.

Odma silnika jest elementem, który powinien być regularnie sprawdzany i w razie problemów powinien zostać naprawiony. Sama wymiana odmy nie jest dużym wydatkiem, a zaniedbanie sprawdzania jej stanu, może w konsekwencji doprowadzić do dużo bardziej kosztownych awarii.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne