Czy akumulator ładuje się na wolnych obrotach?

Czy akumulator ładuje się na wolnych obrotach

Krok po kroku

Czy akumulator ładuje się na wolnych obrotach? Z tym pytaniem boryka się stosunkowo duża liczba osób, które mają problemy z szeroko rozumianym ładowaniem w swoim samochodach. Nie ma w tym nic dziwnego- problemy z ładowaniem mogą się przełożyć między innymi na zwiększone spalanie, co przy obecnych cenach paliw może być szczególnie bolesne. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, czy można ładować akumulator na wolnych obrotach.

Alternator to podstawa

Dlaczego? Ponieważ to on odpowiada za ładowanie naszego akumulatora, poprzez wykorzystanie obrotów naszego silnika. Przy prawidłowo działającym alternatorze, napięcie na akumulatorze powinno być większe bądź równe 13 volt. To z kolei oznacza, że jeżeli nasz alternator oraz akumulator są sprawne, to bez problemu możemy ładować nasz akumulator na wolnych obrotach. Jak więc sprawdzić, czy nasz alternator jest sprawny? Będziemy potrzebować do tego miernik napięcia elektrycznego- jego koszt w marketach budowlanych to około 30 złotych. Gdy już go kupiliśmy, po uruchomieniu podłączamy go do akumulatora. Czerwony przewód do plusa, czarny do minusa. Jeżeli bez włączania silnika napięcie jest powyżej 12 volt, oznacza to, że akumulator jest sprawny- jeżeli poniżej, to sygnał, że alternator go nie ładuje w sposób prawidłowy. Następnie uruchamiamy silnik na niskich obrotach, czyli na tak zwanym luzie- jeżeli napięcie jest poniżej 13 volt, oznacza to najprawdopodobniej usterkę alternatora. A więc odpowiedzią na pytania, czy da się ładować akumulator na wolnych obrotach, jest owszem, ale pod warunkiem, że po pierwsze nasz akumulator jest sprawny, po drugie sprawy musi być także alternator. Jeżeli któraś z tych części jest uszkodzona, nie będziemy w stanie ładować naszego akumulatora na wolnych obrotach- wręcz przeciwnie, może on wtedy jeszcze bardziej się rozładować, co z kolei w przypadku tak zwanego głębokiego rozładowania, może skutkować jego trwałym uszkodzeniem. W przypadku awarii alternatora mamy trzy opcje do wyboru- oddać go do regeneracji, kupić nowy, lub używany.

Podsumowanie

Ładowanie akumulatora na wolnych obrotach wbrew powszechnej opinii jest jak najbardziej możliwe. Warunkiem jest jednak to, że zarówno akumulator, oraz alternator będą w pełni sprawne, przeciwnym razie, zamiast naładować nasz akumulator na wolnych obrotach, to jeszcze bardziej go rozładujemy. Jest to ważne, gdy na przykład dużo czasu spędzamy w korkach, gdzie poruszamy się raczej z niewielkimi prędkościami, oraz często stoimy.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne