Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie?

Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie

Krok po kroku

Chociaż prawo jazdy nie zajmuje dużo miejsca w portfelu, nie zawsze noszenie go przy sobie jest wygodne. Kierowcom zdarza się także zapomnieć o portfelu, w którym to zazwyczaj nosi się dokument. Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Portfel a dokumenty elektroniczne

Warto wiedzieć, że dostępna jest aplikacja, w której można zapisywać swoje dokumenty, takie jak dowód osobisty. Jest to bardzo wygodna opcja szczególnie wówczas, gdy nie jest się fanem noszenia portfela zawsze przy sobie. Możliwość skorzystania z tego rodzaju aplikacji sprawia, że wiele osób portfel nosi ze sobą bardzo rzadko. Jest to bardzo wygodna opcja, dzięki której można zadbać o swój komfort. Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie, skoro istnieją tego rodzaju aplikacja do zapisywania dokumentów? Okazuje się, że nawet bez tej aplikacji nie trzeba mieć prawa jazdy przy sobie.

Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie?

Od 5 grudnia 2020 roku posiadając uprawnienia do kierowania pojazdem, nie trzeba nosić dokumentu przy sobie. W przypadku kontroli policjant może sprawdzić informacje dotyczące uprawnień w bazie danych. Chociaż taka opcja miała poprawić komfort kierowców, w rzeczywistości doprowadza do różnych niemiłych sytuacji. Zdarzały się już bowiem przypadki błędów w bazie danych. Okazuje się, że nawet kilkadziesiąt kierowców może figurować w niej z nieodpowiednimi danymi. Można sobie wyobrazić, co się stanie, gdy policjant w przypadku kontroli sprawdzi dane w bazie, a tam będzie podana informacja, że kierowca nie posiada stosownych uprawnień. W takim przypadku policjant nie uwierzy osobie kontrolowanej na słowo.

Baza danych – sprawdź informacje na swój temat

Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie? Wiesz już, że tak, ale w przypadku błędów w bazie danych może to skutkować nieprzyjemną sytuacją podczas kontroli. Co więc zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie poprawności swoich danych w bazie. Można to zrobić za pomocą aplikacji mObywatel. Dodaj tam swój dokument, a następnie sprawdź, czy wszystkie informacje się zgadzają. Jeśli zauważysz błąd, możesz zgłosić go, używając tej samej aplikacji. Jeśli wszystko się zgadza, nie musisz zabierać ze sobą fizycznego prawa jazdy, gdy chcesz prowadzić samochód.

Etui na dokumenty – wygodna opcja dla każdego

Jeśli mimo wszystko wolisz mieć prawo jazdy przy sobie, ale wciąż zależy Ci na wygodzie, warto postawić na etui na dokumenty. Taki dodatek może pomieścić kilka kart, prawo jazdy, dowód osobisty. Bardzo dużą zaletą etui są niewielkie rozmiary, dzięki którym można schować je do kieszeni i wciąż cieszyć się komfortem. Takie etui dostępne są w różnych kolorach, a więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne