W samochodzie każdy nawet najmniejszy element może mieć ogromny wpływ na pracę pojazdu, komfort prowadzenia oraz na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drugi w trakcie jazdy, dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych przeglądów i reagowanie, w przypadku niepokojących sygnałów. Jednym z takich niewielkich, ale istotnych elementów jest filtra paliwa. Czym właściwie jest filtr paliwa i jak należy o niego dbać? Sprawdź najważniejsze informacje o filtrze paliwa i zadbaj należycie o kondycję swojego pojazdu.
Do czego służy filtr paliwa?
Filtr paliwa to jak sama nazwa wskazuje, element przesiewający paliwo, które znajduje się w baku pojazdu. Żaden pojazd nie jest w stanie ruszyć z miejsca bez odpowiedniego napędu, a wlanie mocno zanieczyszczonego paliwa może wykończyć nawet najlepszy silnik. Kierowcy nie zawsze mają wpływ na to, jakiej jakości jest tankowane paliwo, ale instalując i regularnie wymieniając filtry paliwa, są w stanie poprawić jakość wlewanego płynu.
Co takiego jest filtrowane? Przede wszystkim pyły i różne cząsteczki organiczne, które mogą znaleźć się w paliwie. Filtr zatrzymuje je, zanim dotrą do silnika, gdzie w nadmiarze mogą doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Co więcej, filtr paliwa pomaga ograniczyć ilość wody, która znajduje się w tankowanym płynie. Zbyt duża ilość wody w paliwie, może na przykład przyśpieszyć korozję silnika. Filtr należy regularnie wymienić, bo inaczej się zatka i przestanie spełniać swoją funkcję.
Jak często wymieniać filtr paliwa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak często należy wymieniać filtr paliwa. Z jednej strony można działać zapobiegawczo i wymieniać filtr przy każdym okresowym badaniu stanu technicznego pojazdu. Z drugiej można się kierować wytycznymi producenta filtrów. Każda opcja ma swoje plusy i minusy.
Przed podjęciem decyzji warto pamiętać, że na żywotność filtrów paliwa wpływa kilka rzeczy. Pierwsza z nich to jakość samego filtra — im lepsza, tym dłużej można z niego korzystać. Filtry w samochodzie są jedną z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać, bo im lepiej samochód zostanie zabezpieczony, tym dłużej i bardziej intensywnie można go eksploatować. Drugą istotną sprawą jest rodzaj i jakość tankowanego paliwa. Najczęściej samochody jeżdżące na dieslu muszą mieć częściej wymieniane filtry. Warto także zwracać w miarę możliwości uwagę na jakość paliwa, tankowanego na wybranych stacjach paliwowych i unikać tych oferujących benzynę o dużym zanieczyszczeniu.
Po czym poznać, że czas wymienić filtr paliwa?
Jeśli pojawi się wątpliwość, czy nie nadszedł czas na wymianę filtra paliwa, zawsze warto udać się do mechanika samochodowego. Jednym z nowocześniejszych sposobów na sprawdzenie, czy jest konieczna wymiana filtru paliwa, jest skorzystanie z komputera diagnostycznego. W ten sposób od razu można sprawdzić stan filtra, na przykład przy wymianie oleju lub rutynowej wizycie u mechanika.
Niektóre samochody są na tyle zautomatyzowane, że same informują kierowcę o konieczności wymiany filtra, poprzez specjalną kontrolkę na desce rozdzielczej. Jeśli pojazd nie posiada kontrolki powiązanej z filtrem paliwa, ale wyświetla się inna ostrzegawcza ikonka, warto profilaktycznie sprawdzić stan filtra paliwa i upewnić się, że nie dojdzie do zatarcia pompy lub innej awarii silnika.
Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie filtra paliwa?
Filtr paliwa to ten element, który zawsze warto skontrolować przed sezonem zimowym. Zbierająca się w nim woda w procesie filtracji, w ujemnych temperaturach może zamarzać i doprowadzić do uszkodzenia silnika.