Piszczące klocki hamulcowe w samochodzie – co oznaczają i jak sobie radzić?

Piszczące klocki hamulcowe w samochodzie

Krok po kroku

Problemy z autem zaczynają się wtedy, gdy samochód zaczyna wydawać niepokojące dźwięki. To szczególnie stresujące podczas pokonywania długich tras, ponieważ właściciele aut obawiają się wtedy tego, że samochód odmówi im posłuszeństwa i nie zdołają dojechać do celu. Najwięcej problemów doświadczonym oraz początkującym kierowcom mogą sprawić piszczące klocki hamulcowe w samochodzie

Piszczące klocki hamulcowe w samochodzie – co to może oznaczać?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co konkretnie oznaczają piszczące klocki hamulcowe w samochodzie. Na pewno nie jest to nic pozytywnego i przyjemnego, a co istotniejsze nie powinno się tego lekceważyć. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, a wśród nich należy wymienić m.in.:

  • zużyty materiał,
  • przegrzanie,
  • zabrudzenia i zanieczyszczenia,
  • poluzowanie mocowań.

Warto to bardzo dokładnie sprawdzić, gdyż z pozoru błahe usterki mogą przeobrazić się w coś znacznie bardziej poważnego i zagrozi to bezpieczeństwu kierowcy. 

Jak poradzić sobie z piszczącymi klockami hamulcowymi w samochodzie? Porady

Jak już zostało wspomniane piszczące klocki hamulcowe w samochodzie mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Jeśli kierowcy mają do czynienia z zanieczyszczeniami i zabrudzeniami powinni się zdecydować na precyzyjne wyczyszczenie i nasmarowanie klocków. Niektóre klocki są natomiast przyzwyczajone do pracy w wyższych temperaturach, dlatego niekiedy trzeba poczekać aż się dotrą i rozgrzeją. Dzieje się tak zwłaszcza w autach sportowych.

Niepokojące i długotrwałe piski wskazują na to, że zużyła się okładzina i nie obejdzie się bez wizyty w profesjonalnym serwisie. Jeśli natomiast klocki hamulcowe były wymieniane stosunkowo niedawno i podczas jazdy pojawiają się piski, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że poluzowały się mocowania i trzeba się zabrać za ich poprawienie, dociśnięcie i dokręcenie.

Piszczące klocki hamulcowe w samochodzie – czy zawsze trzeba je wymieniać?

Piszczące klocki hamulcowe w samochodzie nie zawsze oznaczają konieczność przeprowadzenia fachowej wymiany. W niektórych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem okażą się tzw. nakładki antywibracyjne, które powinny być zamontowane pomiędzy klockiem a tłoczkiem zacisku. Najlepiej, gdy zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści. Drugą opcją jest zastosowanie pasty montażowej na powierzchnię płytki nośnej klocka. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, że poważnie zużyte klocki hamulcowe mogą doprowadzić do uszkodzenia tarczy, dlatego nigdy nie można zwlekać z ich wymianą (gdy okaże się to konieczne).

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne