Plus czy minus? Jak dobrze podłączyć akumulator

Krok po kroku

Akumulator to jeden z ważniejszych elementów w układzie elektrycznym każdego samochodu, który odpowiada za pobór prądu. Podczas eksploatacji może dojść do sytuacji, w której bateria akumulatorowa doprowadzi do całkowitego rozładowania. Co w takim przypadku należy zrobić? Podczas podłączania akumulatora ważne jest, aby w odpowiedni sposób dopasować klemy. 

Odłączenie akumulatora – najpierw plus czy minus?

Odłączając sam akumulator najpierw należy odpiąć klemę minusową a dopiero tą zaznaczoną plusem. Dlaczego tak jest? Ponieważ przy wyjmowaniu baterii ta kolejność jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo całej instalacji znajdującej się w pojeździe (masa odgrywa tutaj istotną rolę jako przewód powrotny w obwodzie elektrycznym).

Podłączenie akumulatora- jaka kolejność klem?

Przy podłączeniu akumulatora schemat jest odwrotny, zatem najpierw podpinamy biegun dodatni, a dopiero później zakładamy klemę ujemną. Ważne jest, aby przed przystąpieniem prac związanych z akumulatorem dokładnie przeanalizować oznaczenia, które znajdują się na baterii. Jeżeli podłączymy bieguny krzyżowo, może dojść do zwarcia a nawet do uszkodzenia całej instalacji elektrycznej. 

Podłączenie akumulatora- dlaczego biegun ujemny odpinamy jako pierwszy?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zawsze odłączenie akumulatora zaczynamy od minusa? Ponieważ poprzez biegun ujemny zostaje przerwany obwód, w którym istotnym elementem masy jest samo nadwozie. Tak więc, gdyby kierowca zaczął odpinanie akumulatora od klemy plusowej, przy dotknięciu karoserii metalowym elementem doszło by do zwarcia. Spowodowało by to pojawienie się iskry, doprowadzając nawet do eksplozji urządzenia. 

Jak w bezpieczny sposób odłączyć i podłączyć akumulator?

Przede wszystkim wszelkiego rodzaje prace pod maską samochodu należy rozpocząć na wyłączonym silniku. Prace przy rozgrzanych podzespołach nigdy nie wróżą niczego dobrego, dlatego najważniejszą kwestią jest nasze bezpieczeństwo. 

Podłączenie akumulatora – o czym jeszcze należy pamiętać?

Tak jak wspomnieliśmy, zaczynając podłączenie akumulatora od bieguna dodatniego, w kolejnym etapie możemy z powrotem włączyć wszystkie urządzenia odbiorcze, aby upewnić się czy akumulator działa w prawidłowy sposób. Przed podłączeniem akumulatora w pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić obie klemy, razem z podstawą mocowania baterii, a dopiero potem należy wszystko dokładnie osuszyć. Taki proces ma na celu usunięcie wszelkich zabrudzeń, które mogą powodować dużo słabsze przewodzenie prądu przyczyniające się do mniejszej wydajności akumulatora. 

Motorejestr.pl

Znajdź sklep motoryzacyjny w pobliżu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gorące newsy

Porady motoryzacyjne